Bahrajnci si připomínají výročí povstání, ulice bouří

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 2. 2013 11:25
Policie nasadila na demonstranty slzný plyn i brokovnice, nejméně jeden člověk zemřel
Hořící pneumatiky na předměstí bahrajnské metropole Manáma.
Hořící pneumatiky na předměstí bahrajnské metropole Manáma. | Foto: Reuters

Manáma - Protestními akcemi v řadě měst si bahrajnští šíité připomínají druhé výročí propuknutí protestů proti vládě sunnitské dynastie.

Policie proti demonstrantům použila slzný plyn a střílela na ně z brokovnic, oznámila podle agentury AFP šíitská opozice.

Jeden mladý demonstrant ze šíitské vesnice u Manámy střelnému zranění podlehl, informovala na Twitteru hlavní šíitská opoziční formace Vifák. Ministerstvo vnitra tuto zprávu potvrdilo.

Vesnice v obležení policií

Stovky lidí ráno vyšly do ulic řady šíitských vesnic na protest proti vládě. Demonstranti připomínali druhé výročí povstání iniciovaného šíitskou většinou a potlačeného bezpečnostními silami monarchie, v níž vládne sunnitská dynastie.

Kolem šíitských vesnic byly rozmístěny policejní oddíly, tvrdí svědci. Demonstranti na policisty házeli kameny a zápalné lahve, odpovědí jim byla střelba a slzný plyn.

K protestům v den druhého výročí povstání vyzvala prostřednictvím sociálních sítí ilegální radikální skupina Společenství 14. února. Ta na čtvrtek vyzvala ke generální stávce a k projevům občanské neposlušnosti.

F1 ve stínu povstání:

Inspirace arabským jarem

Protesty v Bahrajnu propukly v únoru 2011 inspirovány lidovými povstáními v Egyptě, v Tunisku a v dalších muslimských zemích. V Bahrajnu byly demonstrace motivovány nespokojeností většinových šíitů s vládou sunnitské rodiny Chalífů.

Mnozí žádali rezignaci krále, který je u moci od roku 1999, nebo dokonce odchod celé sunnitské dynastie, jež zemi vládne od konce 18. století. Většina Bahrajnců vyznává šíitský islám a tvrdí, že je systematicky utlačována, což však vláda popírá.

Podle nezávislých vyšetřovatelů zahynulo při nepokojích a následném dvouměsíčním období výjimečného stavu 35 lidí. Opozice však hovoří o více než 80 obětech na životech.

Za smrt první oběti násilností při manifestacích, kdy tisíce šíitů požadovaly politické a sociální reformy, byl 1. února odsouzen k sedmi letům vězení jeden policista.

 

Právě se děje

Další zprávy