Velehrad (Uherskohradišťsko) - Unikátní dílo vzniká ve velehradské dílně akademického sochaře Otmara Olivy.
Umělec pracuje na velké zakázce pro katedrálu Jana Křtitele v Trnavě. Práce mu zaberou tři roky.
"Trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka zaujaly mé věci ve Svaté Hoře u Příbrami. Chtěl se se mnou proto seznámit. Poznali jsme se vloni při pohřbu pana kardinála Tomáše Špidlíka," zavzpomínal na nedávnou dobu sochař.
Už nyní je v jeho dílně k vidění obří křtitelnice, dvanáct hvězd a ambon. Vše je vymodelováno z vosku. Samotné lití bronzu by mělo přijít na řadu v květnu. Další dvě lití budou následovat v podzimních měsících.
Sochař zhotoví oltář, monstranci, kříž i biskupskou berlu
"Nejvíc mne těší, že jsem dostal od pana arcibiskupa důvěru a mohu zcela svobodně tvořit. V trnavské katedrále si tak splním hned několik snů. V nové kamenné podlaze presbytáře umístím dvanáct bronzových hvězd. V šesti z nich budou okolo oltáře zasazeny svícny, v nichž budou vysoké svíce. Nevěděl jsem, jestli je to možné, ale vloni v září jsem dostal povolení od Quido Marini z Vatikánu, což je papežův hlavní liturgik," prozradil sochař Oliva.
V příštím roce bude pracovat na oltáři. Ten bude mít tři nohy, coby symbol Svaté Trojice. Dále vyrobí také monstranci, kříž na oltář a biskupskou berlu.
"Vždy jsem toužil, abych mohl přímo ze stropu lodi spustit nad oltář věčné světlo. V Trnavě mně to dovolili, za což jsem moc rád," pochvaloval si spolupráci se slovenskou stranou umělec.
O Trnavě se na Slovensku mluví jako o slovenském Římu, což není vůbec od věci. Dílo Otmara Olivy je totiž k vidění nejen v katedrále sv. Petra v Brně, kostelích v Mariboru, Olomouci, na Svatém Kopečku, Florencii ale třeba také v soukromé papežské kapli Redemptoris Mater v Damasově paláci ve Vatikánu.