Chtěl dotaci na wellness, tak lhal, řekl soudu žalobce. Peníze mu poslal kmotr z Ústí

ČTK ČTK
6. 4. 2016 14:30
U ústeckého krajského soudu se začala projednávat kauza dotačního podvodu z ROP Severozápad. Petr Šuda, někdejší jednatel společnosti Spring UL, chtěl vybudovat wellness centrum a získal na něj dotaci osm a půl milionu. Dotační úřad od smlouvy nakonec odstoupil. Státní zástupce Lukáš Otipka tvrdí, že Šuda zatajil, že Spring UL nemá zkušenost s budováním wellness center, a finance na účet firmy dorazily pouze proto, aby byly splněny dotační podmínky. Půjčky dostal například od ústeckého podnikatele Oulického.
Soud, ilustrační foto
Soud, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud se začal zabývat podezřením z dotačního podvodu týkajícího se dotace z Regionálního operačního programu ROP Severozápad. Státní zástupce z něj viní Petra Šudu, někdejšího jednatele společnosti Spring UL, která chtěla postavit wellness centrum v domě společnosti Energetické a dopravní stavby v centru Ústí nad Labem.

Firma má vazby na podnikatele Alexandra Nováka, Daniela Ježka a Patrika Oulického. Šudovi hrozí podle právní kvalifikace případu až 10 let vězení, vinu odmítá.

O dotaci na vybudování wellness centra požádala firma Spring UL v roce 2011. ROP Severozápad původně projekt za 17 milionů korun schválil, podpořit ho měl zhruba osmi a půl miliony. Nakonec ale dotační úřad od smlouvy odstoupil. Podle státního zastupitelství po zásahu ministerstva financí.

"V žádosti o dotaci a v ní navazující studii proveditelnosti uvedl nepravdivé údaje," řekl státní zástupce Lukáš Otipka. Šuda podle žalobce neuváděl pravdu mimo jiné o tom, že společnost Spring UL se specializuje na vybudování wellness center. Peníze na projekt byly podle státního zastupitelství navíc na účet firmy zaslány účelově jen proto, aby splnila dotační podmínky.

Peníze od Oulického

Na privátní účet Šudy chodily podle Otipky nepravidelně i peníze od Oulického. Šlo o částky od 200 tisíc do 6,5 milionu korun. Podle Šudy šlo pravděpodobně o platby za nemovitosti, které on sám nebo jeho společník Oulickému prodali, a také o půjčky. S podnikatelem si prý podobně vypomáhali finančně poměrně často.

Šuda veškeré obvinění před soudem odmítl. "Uvedl jsem pravdivé údaje, Spring měla prostředky v plné výši, měla smlouvu o půjčce se mnou," řekl Šuda u soudu. Chyby ve studii proveditelnosti podle něj způsobila již neexistující firma ROPRO, která zpracovávala žádosti pro dotace například i pro Ústecký kraj.

Šuda tvrdí, že společnost Spring UL sice žádné wellness centrum nestavěla, on sám má ale dlouhodobé zkušenosti s wellness mimo jiné i díky tomu, že dva roky provozoval masáže v Thajsku. Podle svých slov spolupracoval a radil dalším zařízením, například klinice ústecké Tornero manželky náměstka ústecké primátorky Kamily Madarové. Wellness centrum mělo v plánu právě i provozování thajských masáží. Celou kauzu považuje za účelovou.

Wellness centrum mělo vzniknout v budově společnosti Energetické a dopravní stavby v centru Ústí nad Labem. Akcionáři firmy jsou podle veřejně dostupných zdrojů podnikatelé a někdejší vlivní členové ODS Novák, Ježek a Oulický. Ve víceúčelové budově dřív sídlil i úřad ROP Severozápad.

Soud bude pokračovat během celého dubna. Mezi předvolanými svědky jsou bývalí i současní zaměstnanci ROP Severozápad a dalších firem. Soud předvolal i Oulického.

 

Právě se děje

Další zprávy