Lékaři, který dával pacientovi opiáty, hrozí 8 let vězení

ČTK ČTK
2. 9. 2014 13:46
Pavel Brejla podle státního zástupce vědomě způsobil svému bohatému pacientovi závislost na opiátech a postupně jej připravil o 11,5 milionu korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Státní zástupce navrhl pro lékaře Pavla Brejlu trest okolo osmi let vězení a také maximální možný, tedy desetiletý, zákaz činnosti. Viní jej z toho, že vědomě způsobil svému bohatému pacientovi závislost na opiátech a postupně jej připravil o 11,5 milionu korun.

Brejla vinu popřel s tím, že pacient byl kamarád, kterému by neublížil. Soud vynese verdikt ve středu.

Léčba bez konzultací

Žalobce Radek Klvaňa tvrdí, že dvaačtyřicetiletý Brejla z mělnické nemocnice léčil svého pacienta nepřiměřeně dlouho bez snahy konzultovat mužův akutní zánět konečníku a následnou bolestivou řitní trhlinu s dalšími specialisty.

Pacientovu bolest tišil opiátem Dolsinem, přičemž prý mnohokrát opakovaně překročil povolené maximální dávky léku. Za opiát si údajně nechal od zoufalého a závislého muže postupně platit zcela nepřiměřené částky.

Žalobce: Morální zvrhlost a bezcitnost

"Jeho pohnutka svědčí o morální zvrhlosti a bezcitnosti. Bezprecedentním způsobem porušil zásady lékařského povolání," prohlásil Klvaňa v závěrečné řeči u pražského městského soudu.

Za těžké ublížení na zdraví Brejlovi hrozí pět až 12 let vězení, státní zástupce pro něj požaduje trest ještě v dolní polovině sazby s ohledem na to, že lékař doposud neměl problémy se zákonem.

Chce také, aby Brejla nesměl léčit a aby mu propadl majetek zajištěný v trestním řízení - mimo jiné mobily, notebook či elektrospotřebiče, které lékaři daroval jeho závislý pacient.

Pacient zemřel při nehodě

Státní zástupce přiznal, že dokazování v případu je ztíženo tím, že pacient zemřel. Zabil se totiž v autě, když jel směrem na Mělník, pravděpodobně pro další dávku opiátu. Podle žalobce však k usvědčení Brejly postačují "hororové" výpovědi svědků z pacientova okolí i textové zprávy, které si lékař s mužem vyměňoval.

Jeho pohnutka svědčí o morální zvrhlosti a bezcitnosti. Bezprecedentním způsobem porušil zásady lékařského povolání.

Brejla tvrzení obžaloby popírá, muže prý léčil, jak nejlépe uměl. Dolsin mu údajně poskytl z vlastních zásob pouze v deseti případech, kdy byl muž zoufalý a vyhrožoval sebevraždou. Jinak prý pro něj v lékárně kupoval jen léky na průjem či kašel.

"Byl to můj blízký kamarád, po mnoho let ten nejlepší. Ve snaze mu vyhovět a být mu nápomocen jsem mohl postupovat jinak, než bych postupoval u zcela anonymního pacienta," připustil dnes s tím, že vědomě by mu však neudělal nic zlého.

Přes tisíc kontrol

Lékař už dříve uvedl, že se s pacientem seznámil koncem roku 2000 na společenské akci. Majitel reklamní společnosti si prý už tehdy stěžoval na bolesti konečníku a Brejla ho krátce poté začal léčit.

Pacient za ním dojížděl do mělnické nemocnice, údajně tam absolvoval přes tisícovku ambulantních kontrol a několik desítek chirurgických zákroků.

Minulý týden Brejla dostal z nemocnice výpověď, živí ho jeho soukromá praxe. "Mám tisíce spokojených pacientů a ordinaci plnou na mnoho týdnů dopředu," zdůraznil ve středu, když u soudu obhajoval svou odbornou způsobilost.

 

Právě se děje

Další zprávy