Za manipulaci armádních zakázek padly další podmíněné tresty

ČTK ČTK
21. 3. 2014 11:00
Soud uložil dalších devět trestů, obžalováno bylo celkem 52 lidí. Jedná se například o opravu septiku letiště Kbely nebo o práce na olomoucké ubytovně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

České Budějovice - Dalších devět tříletých podmíněných trestů uložil v pátek českobudějovický soud za manipulaci armádních zakázek. V jednom případě upustil od potrestání.

V celé kauze tendrů Vojenské ubytovací a stavební správy bylo obžalováno 52 lidí, kteří podle protikorupční policie způsobili škodu 330 milionů korun.

V úterý a ve středu soud uložil 18 lidem podmíněné tresty od dvou do tří let, jednoho muže a jednu ženu zprostil obžaloby. Další rozsudky vynese příští týden. Verdikty nejsou pravomocné, obžalovaní se proti nim mohou odvolat.

V pátek vynesené tresty se týkaly ovlivňování veřejných zakázek na opravu septiku letiště Kbely, prací na ubytovacím zařízení v Olomouci, plynofikace kotelny v Jindřichově Hradci a úpravě ubytovny a provozního střediska v Litoměřicích.

Zakázky získaly předem vybrané firmy

Obžalovaní se podle státního zástupce podíleli na tom, že zakázky získaly vždy předem vybrané firmy, které však někdy práce provedly za vyšší náklady, než navrhovaly jiné nabídky.

Předseda senátu Ondřej Vítů četl páteční rozsudek bez odůvodnění 45 minut. Obžalovaní kromě podmíněných trestů musí zaplatit částky od 50 tisíc do 300 tisíc korun. Tři z nich dostali po dobu několika let zákaz výkonu funkce člena statutárního orgánu.

Českobudějovický krajský soud začal případ řešit v září 2012. Na prvním líčení se v soudní síni sešlo všech 52 obžalovaných. Podle protikorupční policie ovlivnili nejméně 30 zadávacích zařízení na rekonstrukci objektů v Litoměřicích, Brně, Českých Budějovicích, Pardubicích a Praze.

Krátce po zahájení jednání se tehdy obhájci ohrazovali proti podmínkám soudu, podle nich soudní síň kapacitně nevyhovovala standardům. Předseda senátu Ondřej Vítů rozdělil proces na několik skupin, s nimiž soud vedl líčení odděleně.

Podnikatelé i bývalí členové ministerstva obrany

Státní zástupce vznesl obžalobu kvůli trestným činům zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušování závazných pravidel hospodářského styku, podvodu, nepřímého úplatkářství a zločinného spolčení.

Mezi obžalovanými figurovalo 11 bývalých zaměstnanců ministerstva obrany, 38 představitelů podnikatelských subjektů a jejich zaměstnanců, dva notáři a jeden advokát.

Spisové podklady k případu měly i s přílohami přes 40 tisíc stran. Vítů uvedl, že se jimi zabýval od března 2011. Případ si před zahájením procesu na chvíli přebral pražský vrchní soud, ale vrátil ho do Českých Budějovic.

 

Právě se děje

Další zprávy