Staré věci nevyhazujte, hodí se někomu jinému. Brno spouští nový projekt

ČTK ČTK
4. 6. 2016 13:50
Druhý život pro opětovné využití starých věcí. Tak se jmenuje brněnský projekt, který hledá nové využití pro staré věci. Do čtyř sběrných míst mohou lidé nosit třeba hrnce, talíře, hrníčky, CD nebo hračky - za pár korun si je pak může odnést někdo jiný. Projekt spustila odpadová městská společnost SAKO ve spolupráci s městem a Veřejnou zelení města Brna.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Odpadová městská společnost SAKO Brno spustila ve spolupráci s městem a Veřejnou zelení města Brna projekt s názvem Druhý život pro opětovné využití starých věcí.

V tiskové zprávě to sdělil mluvčí SAKO Martin Drozd. Cílem je snížit množství vznikajícího odpadu a nákladů na jeho likvidaci a zároveň pomoct lidem, kteří si nemohou koupit nové věci.

Na čtyřech sběrných střediscích v Brně vznikly nově zastřešené prostory, kam mohou lidé věci přinášet. "Jsou na ulicích Veveří, Hapalova, Jana Svobody a Okružní. Přinášet je možné různé věci, od knih přes sportovní vybavení až po různé zařízení domácností," uvedl Drozd.

Odložit mohou lidé třeba hrnce, talíře, hrníčky, CD nebo hračky. "Výjimkou jsou elektrospotřebiče, které z technických důvodů prozatím není možné do projektu zařadit," doplnil.

Staronové věci za pár korun

Náměstek primátora Martin Ander (SZ) už dříve řekl, že zájemci si budou moct odnést věc za menší poplatek ve výši přibližně 10 korun. "Výtěžek půjde na rozšíření květinových záhonů v ulicích Brna," informoval Ander.

Podle Drozda projekt přispívá k ochraně životního prostředí a také pomáhá brněnským rodinám k lepšímu životu, i když se starou věcí.

"Kromě toho mohou odložené věci používat kreativní umělci, kteří často pozměňují nebo úplně mění původní funkci předmětů a dávají jim nový význam," doplnil ředitel společnosti SAKO Jiří Kratochvil. Design z odpadu je podle něj ve světě velkým hitem, avšak u nás toto téma rozšířené není.

Aktuální plány dále rozšiřují možnosti využívání starých věcí ve městě. Již v dubnu totiž odstartoval projekt, který lidem umožňuje přinášet na vybraná sběrná střediska starý, ale funkční nábytek, který si mohou vzít potřební občané.

"Do budoucna by se měl podobným způsobem prodlužovat životní cyklus například u oblečení, obuvi nebo jiných produktů, které dnes bezmyšlenkovitě končí v popelnicích," dodal Drozd.

 

Právě se děje

Další zprávy