Povodně: Proč popraskaly hráze?

Martina Macková, Tomáš Fránek
5. 4. 2006 0:00
Záplavy - Vydrží, nebo ne? Na to se při pohledu na podmáčené hráze ptají lidé v mnoha obcích. Uvnitř: AKTUÁLNÍ SITUACE, MAPA a VIDEO.

Některé už pod tlakem vody povolily.

Moravský Písek oznámil, že chce podat trestní oznámení na Povodí Moravy kvůli tomu, že neopravilo jednu z poškozených hrází, která tak způsobila zaplavení území u města.

Jen deset procent hrází je nových

V povodí největší moravské řeky Moravy je podle odhadů odborníků z povodí jen deset procent hrází, které byly postaveny už podle přísnějších kritérií. Tyto parametry dávají lidem v jejich okolí šanci, že hráze zadrží velkou vodu i dva týdny.

Šedesát procent hrází, které stále chrání moravské obce, bylo postaveno před rokem 1950, deset procent dokonce v minulém tisíciletí, někdy kolem roku 1880.

Víkendový noční poplach ve statisícové Olomouci a následné zaplavení dvou městských částí vyvolala prasklina hráze v Horce nad Moravou. Hráz přitom není stará, byla zkolaudována teprve loni. Přesto se v jednom místě protrhla. Povodí Moravy dosud netuší proč.

Horecká hráz - příčina nejasná

"Nechci spekulovat o důvodech, je příliš brzy na soudy," řekl deníku Aktuálně.cz ředitel olomouckého závodu Povodí Moravy Mojmír Pehal. Povodí chce se zjišťováním příčin počkat, až voda opadne.

Lidé, kteří mají vodu v domech, ale chtějí příčiny znát ihned. "Bylo to špatně opravené, může za to firma," říkají. Nebo: "Ochránci přírody v hrázi udělali tunel pro žáby, aby se mohly dostat na druhou stranu," spekulují lidé na Olomoucku.

Vedení povodí potvrdilo, že hráz bude možné reklamovat, závěry ale odmítlo udělat ihned. "Důvodů může být více. Hráze jsou obvykle zatíženy třeba jednou za dvacet nebo sto let. Navíc se nekontrolují každý týden jako například hráze rybníků nebo přehrad, mohou na nich být změny, které pak zaviní protržení. Způsobit to mohou i hlodavci," řekl Pehal.

Podle něj mohlo být důvodem protržení také fakt, že hráz se nestavěla nová, rekonstruovala se. To znamená, že se starý val zvyšoval. "Tam je vždy nebezpečí, že ve staré hrázi mohou být nějaké problémy, které nevidíme," řekl Pehal.

Voda ustupuje pomalu

Mnoho obcí ale stále nemá jistotu, že jejich hráze nepovolí. Voda v nich stojí už několik dní a ustupuje jen pomalu. "Je nutné především hlídat ta místa, kde vodu drží hráze. Pokud budou stát dlouho ve vodě, mohou se promáčet a povolit," uvedla v ČT24 meteoroložka Taťána Míková.

Na dolním toku Moravy se voda drží vysoko už déle než týden. Například ve Strážnici je hladina Moravy od konce března na sedmi metrech a zatím klesá jenom o centimetry. Třetí stupeň povodňového nebezpečí byl ve Strážnici vyhlášen jako první na celém toku řeky Moravy.

Toho, co udělají podmáčené hráze, se obává také Povodí Moravy. Zahájilo nepřetržité sledování hrází na Moravě a Dyji. Hrázové systémy na těchto dvou řekách totiž tvoří padesát pět procent z celkového počtu kilometrů hrází v celé zemi.

Obec Moravský Písek ale chce podat na Povodí Moravy trestní oznámení. Povodí podle starosty obce Jana Tihlaříka nedokončilo opravy hráze pravého břehu řeky Moravy. Břeh nápor vody nevydržel, voda se v pátek vylila a zaplavila zhruba 700 hektarů polí, lesů a luk.

Moravský Písek voda neohrozila, městečko chrání nová protipovodňová hráz. "Povodí ve Zlínském kraji břeh neopravilo od posledních záplav v roce 1997, kdy byla hráz poškozena," řekl Tihlařík.

Pokuty za vycházku na hráz

Město Uherské Hradiště vydalo na podmáčené hráze zákaz vstupu. "Jedná se o preventivní opatření, břehy u Moravy jsou totiž místy velmi podmáčené a místy se lidé boří až 23 centimetrů do země. I drobné poškození hrází může mít velký vliv na jejich stabilitu," řekla mluvčí radnice Petra Zemčíková.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Město na zákaz upozorní občany také prostřednictvím letáčků, které nechá vylepit kolem Moravy a na nejfrekventovanějších místech.

Podobně postupuje i Břeclav, která bude lidi, kteří nemají na hrázích co dělat, dokonce pokutovat.

Vydrží i dva týdny

"Pokud hráz nepřeteče nebo v ní není porucha, může vydržet nápor vody týden i čtrnáct dní," řekl deníku Aktuálně.cz Vítězslav Nečas z ředitelství Povodí Moravy. Pokud ale voda i v jednom místě přesáhne hranu hráze, začne ji vymílat z druhé strany a poškodí ji.

Podle Nečase se dnes už stavějí hráze s rezervou 30 až 50 centimetrů tak, aby nepřetekly. "S hrázemi, které jsme nově stavěli například v Ostrožské Nové Vsi, Uherském Hradišti, v Babicích nebo v Nesytě u Hodonína, žádný problém není," dodal.

Nečs říká, že letošní povodně jsou velmi atypické v tom, že je více vody v dolních částech toku než v horních. Povodí přitom po povodních v roce 1997 postavilo mnoho hrází právě na horním toku Moravy.

Vojáci hlídají hráze

Jihomoravský kraj na monitorování hrází na řece Moravě povolal vojenské záchranáře z Bučovic, kteří jsou připraveni zasáhnout v případě protržení břehů.

Hejtman Stanislav Juránek se obává, že by se v regionu mohla opakovat včerejší situace z Dolního Rakouska. Tam řeka Morava protrhla hráz a zaplavila město Dürnkrutu u hranic se Slovenskem.

"Pro nás je to varování. Musíme být velmi ostražití," uvedl Juránek.

Podle Pavla Virága ze Slovenského vodohospodárského podniku jsou nyní hráze na dolních tocích řek, jako je právě Morava, zatížené velký množstvím protékající vody na maximální možnou míru. "Je to vážná situace," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy