Pomoc organizují i nevládní organizace

redakce DOM, Martina Vacířová
2. 4. 2006 20:40
CHARITA - Sbírky na pomoc lidem zasaženým povodní organizuje Adra, Člověk v tísni, Česká katolická charita, Český červený kříž i Diakonie Českobratrské církve evangelické.

Humanitární organizace Člověk v tísni již dostala 23 000 dárcovských SMS. Jelikož každou textovou zprávou lidé přispějí třiceti korunami, na konto obětem povodní již touto formou dorazilo 690 000 korun.

Podle Vítězslava Vursta ze sdružení Adra má toto sdružení své koordinátory ve všech nejpostiženějších oblastech, tedy na Znojemsku, Břeclavsku, v Ledči, v Sázavě, ve Veselí a Soběslavi.

Adra v případě nouze poskytne psychosociální pomoc těm, kteří jsou evakuováni, jinak především starým lidem a potřebným. Po opadnutí vody pomůže při odklízení následků, její koordinátoři proto shánějí dobrovolníky.

"Nabízíme také technickou pomoc. Do Znojma už odvážíme vysoušeče. Dáváme ale také poradenskou pomoc, protože máme zkušenosti, že 70 procent vysoušečů je používáno špatně. Někdo od nás tedy kontroluje jejich správné používání," řekl deníku Aktuálně.cz Vurst.

Adra podle něj disponuje také hygienickými prostředky a spolupracuje s firmou, která "radí v případě plísní". Pro finanční pomoc zřídila konto 211211211/0300, variabilní symbol je 444.

Katolická charita poradí se sanací

Obdobný plán jak pomoci při povodních má i sdružení Česká katolická charita. Je rovněž vybaveno vysoušeči a topidly a může poskytnout odborné poradenství při odstraňování následných škod, například jak dezinfikovat a vysoušet zaplavené objekty nebo provádět sanační omítky.

Na podobné situace je Charita připravena i díky realizaci mezinárodního projektu Krizové dobrovolnické týmy, který je finančně podpořen Evropskou komisí. Charita vyhlásila finanční sbírku na konto 369-369369369/0800, variabilní symbol: 906.

Po povodních v létě 2002 poskytla Charita pomoc vyčíslenou na půl miliardy korun většinou díky darům, zejména od partnerů ze zahraničí.

Diakonie organizuje dobrovolníky

Diakonie Českobratrské církve evangelické má ze záplav v roce 2002 prověřený systém krizové pomoci, který byl před čtyřmi dny uveden do pohotovosti a koordinátoři v terénu mapují situaci v postižených oblastech.

Před několika hodinami rozhodla Diakonie ČCE o svém dalším postupu. "Rozjíždíme náborové středisko pro dobrovolníky, kteří by pomohli s likvidací následků, " řekl Aktuálně.cz ředitel Diakonie ČCE Pavel Vychopeň.

Dobrovolníci se mohou hlásit na telefonech 242487831, 242487829, 242487816, 242487821, 728253866, e-mailem [email protected] nebo na pražské vinohradské centrále v Belgické 22. Finančně je možné přispět na účet 5555555379/0800.

"Dobrovolníkům potom sdělíme další potřebné informace, jako co si mají vzít s sebou a podobně," upřesňuje Vychopeň. Týmy budou pomáhat v nejvíce zasažených oblastech, tedy v jižních Čechách především kolem Veselí nad Lužnicí, v Soběslavi a v Jevišovce, také na Litoměřicku, Olomoucku a ve východních Čechách.

Člověk v tísni pomůže evakuovaným

Podobně postupuje i humanitární společnost Člověk v Tísni. "Jsme připraveni okamžitě začít poskytovat pomoc," uvedl Tomáš Vyhnálek z krizového povodňového týmu této společnosti. "Teď ještě není moc co dělat, to bychom museli v těch oblastech jezdit na kánoích, takže situaci monitorujeme a kontaktujeme krizové štáby," doplnil pro Aktuálně.cz Vyhnálek.

Zpočátku bude obnova a likvidace škod financována z Fondu rychlé pomoci, budovaného z příspěvků členů Klubu přátel Společnosti Člověk v tísni. V první fázi by šlo především o humanitární pomoc evakuovaným rodinám, později by se pomoc zaměřila na rekonstrukci jejich domovů.

Člověk v tísni již vyhlásil finanční sbírku SOS Povodně 2006. Přispět lze na číslo účtu 555111222/0300 nebo zasláním dárcovské SMS zprávy ve tvaru DMS POVODNE2006 na číslo 87777.

Červený kříž připravil sbírku

V souvislosti s vývojem povodňové situace přijal opatření i Český červený kříž. Aktivizoval Ústřední krizový štáb ČČK, který je od té doby v permanentní pohotovosti, a také krizové štáby všech oblastních spolků ČČK. Štáby monitorují situaci a spolupracují s orgány místní samosprávy.

Na projekty následné pomoci již také Červený kříž vyhlásil veřejnou finanční sbírku  na čísle účtu 20150217/0100.

Olomoucká charita nabízí své prostory

Charita Olomouc nabídla ubytování pro 15 osob, tzn. 4 samostatné pokoje, postele včetně povlečení a sociální zařízení; další nabízenou službou je doprava vozíčkářů vozidlem Charity, do něhož se naráz vejdou 3 vozíčkáři s doprovodem. V ubytovně Betánie bylo ubytováno několik seniorů, pro některé si posléze přijela rodina; zatím je ubytován 1 klient, jenž má astma a nezvládl by ubytování ve společném evakuačním středisku. Ubytovna je připravena pro další potřebné.

 

Právě se děje

Další zprávy