Ostrava - Ostravský krajský soud policii vydal k prostudování většinu věcí a dokumentů zabavených policií při domovních prohlídkách v bytě a kanceláři bývalého ministra vnitra a nyní advokáta Ivana Langera.
Dokumenty, mobilní telefony, flash disky a také počítač kriminalisté zabavili loni v říjnu při domovních prohlídkách v rámci olomoucké korupční kauzy řešené pod názvem Vidkun. "Soudkyně všechny dokumenty pročetla, aby zjistila, zda se na ně vztahuje advokátní tajemství," uvedla mluvčí soudu Lucie Olšarová.
Na prostudování části z nich soud musel najmout i znalce z oboru kybernetiky. Ten v elektronických dokumentech hledal klíčová slova, která je spojují s vyšetřovaným případem. Mezi nimi byla slova Kadlec, Kauza Králík, malej strejda, velkej strejda či kamarád z Ostravy.
Proti vydání byla advokátní komora
Soud musel rozhodovat proto, že Česká advokátní komora odmítla dát s vydáním věcí souhlas. Argumentovala stanoviskem Nejvyššího soudu, podle něhož se za místo pro výkon advokacie považuje i advokátův byt, nasvědčují-li tomu důvodné okolnosti.
Soudkyně Alice Erleová ale tento argument odmítla. Podle ní bylo rozhodnutí komory plošné a neřešilo jednotlivé dokumenty. "Nelze akceptovat, aby odhalování trestné činnosti bylo znemožněno jen ochranou advokátního tajemství," řekla. Proto rozhodla vydat policii například deset mobilních telefonů, diáře, poznámkové bloky či elektronické nosiče dat.
Policie vše vydané dostane k prostudování. Pokud nevyhodnotí, že něco souvisí s vyšetřovaným případem, je povinna zajištěné věci a listiny vrátit.
Věřím, že soud rozhodl správně
Langer se uvedeného jednání účastnil, ale ve svém vyjádření byl zdrženlivý. "V tuto chvíli nejsme schopni vyhodnotit, jaké listiny, ať elektronické, či písemné, soud vydal, a tedy zda mezi nimi byly listiny obsahující důvěrné informace mezi advokátem a klientem," řekl Aktuálně.cz. "Nezbývá mi než věřit, že soud rozhodl správně a po pečlivém seznámení se se všemi dokumenty, které měl k dispozici," dodal.
To, proč měl tolik telefonů, vysvětlil Langer jednoduše. Byly to jeho staré telefony, které už nepoužíval. "Někdo staré telefony, které už nepoužívá, vyhazuje, někdo je hází na jednu hromadu. Potom se může stát, že máte doma v jedné krabici dvanáct telefonů, čtyři notebooky a jeden počítač," vysvětlil.
Jak bude postupovat dál, neví. "Musím se seznámit s tím rozhodnutím," uvedl.
Nový impuls do vyšetřování?
Domovní prohlídku u Langera uskutečnil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v souvislosti s kauzou Vidkun. V ní jsou obviněni z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD), bývalý šéf odboru krajské hospodářské kriminality Radek Petrůj, někdejší náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, který je Langerovým přítelem.
Vydání věcí zabavených u Ivana Langera může dát do vyšetřování případu Vidkun nový impuls. To totiž podle Rozbořilova obhájce Petra Konečného již čtyři měsíce prakticky stojí. "Poslední výslechy byly letos v lednu. Zatímco od října do ledna byly prakticky každý den, od ledna ani jeden," uvedl Konečný.