Demoliční četu USA zastavil náhradní gólman Papillon. Kanada přehrála Norsko

16. 5. 2024 22:35
Hokejisté Spojených států porazili ve skupině B Francii 5:0, když čtyři góly vstřelili už v první třetině. Kanada si v "české" skupině MS poradila s Norskem 4:1.
Brady Tkachuk byl jedním z těch, kteří Quentina Papillona nepřekonali
Brady Tkachuk byl jedním z těch, kteří Quentina Papillona nepřekonali | Foto: Reuters

Za USA se dvakrát prosadil Matt Boldy, jenž si připsal i asistenci. Čisté konto udržel Alex Nedeljkovic, stačilo mu k tomu deset zákroků.

"Odehráli jsme skvělý zápas, ale jejich brankář také. Měli jsme 54 střel a dali jen pět gólů, což je fajn. Ale čest jejich gólmanovi," řekl útočník Trevor Zegras. Ocenil zejména střídajícího brankáře Quentina Papillona, který ve druhé a třetí třetině inkasoval jen jednou.

Favorizovaní zámořští hráči do utkání vstoupili ve velkém stylu a již po 45 sekundách se dostali do vedení, když brankáře Juncu překonal Nelson. Elitní formace Američanů zápas rozhodla. Následně se dvakrát prosadil Boldy a čtvrtý gól přidal třetí člen útoku Gaudreau.

Zatímco Junca v první třetině čelil 16 střelám, Nedeljkovic v americké brance jen třem. V jediné vážnější situaci navíc Kevin Bozon místo zakončení ještě přihrával.

"Začali jsme dobře. Plácli jsme si a řekli, že chceme dát pár gólů a povedlo se. Před zápasem jsme měli stejný počet bodů, takže jsme do toho šli s tím, že si nemůžeme myslet, že jsme lepší než oni," řekl Zegras.

Do druhé části místo Juncy nastoupil Papillon a přestože i on byl v permanenci, měl více štěstí. Američané v koncovce polevili a často se snažili najít lépe postaveného spoluhráče. Těžší zákroky si Papillon připsal v přesilových hrách soupeře, poradil si ale se zakončením Tkachuka a ve 37. minutě vyrazil i Zegrasou střelu po přečíslení dva na jednoho.

Papillon nakonec čisté konto neudržel, v 58. minutě jej překonal Pinto. Brankář Bordeaux utkání dochytal s 37 úspěšnými zákroky. Nedeljkovic nulu uhájil i proto, že si poradil s brejkem Kevina Bozona.

"Po první třetině pro nás zápas prakticky skončil, ale zbytek jsme chtěli dohrát důstojně. Zlepšili jsme se ve hře bez puku a na tom můžeme stavět. Je ale pravda, že jsme ho moc pod kontrolou neměli," řekl Kevin Bozon.

Kanada je v čele

Hokejisté Kanady porazili na mistrovství světa Norsko 4:1. Obhájci zlata vyhráli v Praze i čtvrtý zápas a v čele skupiny A vystřídali Švýcarsko. Dva body za dvě nahrávky si připsal obránce Jamie Oleksiak, asistenci zaznamenal i brankář Nico Daws.

Norové nastoupili stejně jako ve třetím utkání na turnaji proti Finsku bez své největší hvězdy Matse Zuccarella z Minnesoty. Poprvé se zařadil do sestavy další útočník Emilio Pettersen, jemuž skončila sezona na farmě Dallasu. Hned ve čtvrté minutě mohl otevřít skóre, ale nemířil přesně.

Norskému brankáři Henriku Haukelandovi o chvíli později pomohla horní tyčka po střele Dylana Guenthera. Kanada se potom ubránila při trestu Ridlyho Greiga a sama nevyužila přesilovku při vyloučení Eskilda Bakkeho Olsena. V čase 11:50 už se favorit dostal do vedení. Kaiden Guhle našel před brankou Brandona Taneva, který usměrnil puk za Haukelanda. V závěru úvodní části při pobytu Brandona Hagela na trestné lavici ujel v oslabení Greig, ale zakončení se mu nepodařilo.

Po 136 sekundách druhé části Kanaďané zvýšili vedení. Po pasu Bowena Byrama doklepl puk do odkryté branka Andrew Mangiapane. Další možnost měl při vyloučení Stiana Solberga Pierre-Luc Dubois. V polovině druhé třetiny nepřekonali Haukelanda ani Jack McBain s Jaredem McCannem. Stav se nezměnil ani při vyloučení Maxe Krogdahla.

Za 40 minut hry neměli Norové na kontě jedinou střelu na branku. Nakonec si jich připsali šest. Hned v úvodu třetího dějství snížil Solberg. Na začátku 47. minuty se navíc nechal vyloučit hvězdný kanadský mladík Connor Bedard. Jenže místo možného vyrovnání vypíchl Seveřanům kotouč Dylan Cozens, s přehledem zakončil přečíslení dvou na jednoho a vrátil Kanaďanům dvoubrankový náskok.

Norský kapitán Patrick Thoresen byl v závěru blízko, aby koncovku přece jen ještě zdramatizoval. Po jeho teči měl Daws plné ruce práce, ale nakonec zastavil puk ještě před brankovou čárou. Více než dvě a půl minuty před koncem sáhli Norové ke hře bez gólmana, k pojistce toho využil McCann.

Skupina A (Praha):

Kanada - Norsko 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 12. B. Tanev (Guhle, McBain), 23. Mangiapane (Byram, Oleksiak), 47. Cozens, 59. McCann (Daws, Oleksiak) - 43. Solberg (E. Ö. Salsten, N. Steen). Rozhodčí: Schrader (Něm.), Kaukokari - Nikulainen (oba Fin.), Hynek (ČR). Vyloučení: 3:3. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 16.418.

Kanada: Daws - Parayko, Power, Oleksiak, Byram, Severson, Guhle, Zellweger - McCann, McBain, B. Tanev - Dubois, Tavares, Hagel - Bedard, Paul, Guenther - Bunting, Cozens, Mangiapane - Greig. Trenér: Tourigny.

Norsko: Haukeland - Johannesen, Solberg, I. Hansen, Nörstebö, Krogdahl, Kaasastul - Brandsegg-Nygard, P. Thoresen, Pettersen - Bakke Olsen, E. Ö. Salsten, Martinsen - N. Steen, Vikingstad, Berg Paulsen - T. Olsen, H. Ö. Salsten, Rönnild. Trenér: T. Johansson.

USA - Francie 5:0 (4:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Nelson (Boldy, Seth Jones), 4. Boldy (Sanderson, L. Hughes), 13. Boldy (Gaudreau, Nelson), 19. Gaudreau (Werenski, Nelson), 58. Pinto (B. Tkachuk). Rozhodčí: Ch. Holm, M. Holm (oba Švéd.) - Durmis (SR), Fuchs (Švýc.). Vyloučení: 0:4. Bez využití. Diváci: 5494.

USA: Nedeljkovic - Seth Jones, Werenski, L. Hughes, Sanderson, Kesselring, Vlasic, Kessel - Boldy, Nelson, Gaudreau - Pinto, Caufield, B. Tkachuk - Zegras, Hayes, Farabee - Brindley, Kunin, Eyssimont - Smith. Trenér: Hynes.

Francie: Junca (21. Papillon) - Gallet, Auvitu, Cantagallo, Chakiachvili, Llorca, Crinon, Thiry, Guebey - Bertrand, Claireaux, Perret - Dair, Bellemare, T. Bozon - Bruche, Boudon, Rech - Treille, Addamo, K. Bozon. Trenér: P. Bozon.

1. Švédsko 4 4 0 0 0 19:5 12
2. Slovensko 4 2 1 0 1 19:12 8
3. USA 4 2 0 1 1 17:11 7
4. Lotyšsko 4 1 2 0 1 11:14 7
5. Německo 4 2 0 0 2 16:17 6
6. Francie 4 1 0 1 2 7:13 4