Změny pro rodiče, OSVČ i důchodce. Přehled daňových novinek

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 2. 1. 2015 14:30
Projděte si velký přehled daňových změn, které přináší rok 2015. V jaké podobě nakonec prošly vládní plány?

Životní pojištění

Foto: Thinkstock

Současné ministerstvo financí však prosadilo omezení daňových výhod u životního pojištění. Čím dál více firem totiž vyplácí zaměstnancům formou příspěvků na životní pojištění i část běžné mzdy, aby si snížily odvody na sociální a zdravotní pojištění.

„Daňové zvýhodnění již nebude možné uplatnit, pokud pojistná smlouva umožňuje částečné odkupy bez zániku smlouvy, tedy výplatu plnění před dosažením 60 let věku nebo 60 měsíců od uzavření smlouvy,“ říká Ivana Stibůrková ze společnosti KPMG. Dosud se daňové výhody rušily jen tehdy, pokud před 60. rokem věku nebo přes 60. měsícem od uzavření smlouvy klient zcela zrušil smlouvu.

Kdo nechce přijít o daňové výhody, musí do 1. dubna 2015 podepsat dodatek ke stávající smlouvě s pojišťovnou, který zruší možnost průběžného výběru. Pokud dodatek nepodepíše, o daňové výhody přijde, a to i v případě, že si pak peníze ve skutečnosti předčasně nevybere. (Navzdory rozšířenému omylu, který se objevil i v některých médiích, si poplatník za své příspěvky může snížit daň maximálně o 1800 korun ročně, nikoliv o 12 000 korun. Jde totiž „jen“ o odpočet z daňového základu, tedy nejvýše 15 procent z 12 000 korun.)

„Dojde-li k předčasnému ukončení smlouvy, bude poplatník nově povinen podat daňové přiznání a v něm dodanit osvobozený příjem, tedy příspěvky zaměstnavatele za předchozích 10 let (týká se ale jen příspěvků poskytnutých od ledna 2015) a také dodanit odečty uplatněné v předchozích 10 letech,“ dodává Stibůrková.

 

Právě se děje

Další zprávy