Trh práce s otazníkem. Personalisté nahlédli do příštího roku, popsali největší změny

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 12. 2022 17:58
Válečný konflikt na Ukrajině a energetická krize se přesouvají do nového roku a firmy netuší, co je čeká. Hledají úspory, ale propouštět se jim úplně nechce. Zatím jen omezují nábory nových lidí, pokud to nejsou IT specialisté. Po těch je a bude velká poptávka. Mzdy budou růst jen mírně, výši inflace ani příští rok nedoženou. Co dalšího personalisté předpovídají českému trhu práce v roce 2023?
Snímek ze Šťastné práce.
Snímek ze Šťastné práce. | Foto: MFDF Ji.hlava

Zásadní změny v zákoníku práce:

  • Zásadní legislativní změnou bude pro trh práce 2023 novela zákoníku práce, která se nyní projednává. Práce na dohodu se má více přiblížit klasickému úvazku, dohodáři by měli mít nárok i na dovolenou a příplatky za práci, zásadních úprav se rovněž dočká práce z domova, která má být nově finančně zvýhodněná.

Většinu navrhovaných změn je nutné přijmout. Důvodem jsou evropské směrnice, které to po členských státech vyžadují. Česko mělo evropská pravidla stejně jako ostatní uvést do praxe už letos v srpnu.

Řada expertů ale českou podobu nových pravidel považuje za více problematickou, než se čekalo. Proto většina doufá, že se návrh v legislativním kolečku ještě dočká změn. 

  • Kristýna Králová, Hays: Finální znění zákoníku práce ještě nebylo schváleno, čekám na konečnou podobu. Nová nařízení ohledně práce z domova budou pro zaměstnavatele z hlediska administrativy a nákladů poměrně náročná, navrhované změny u dohod do velké míry omezí jejich flexibilitu.
  • Jiří Jemelka, JPF: Na jedné straně vidím v návrhu způsob, jak chce stát ochránit zaměstnance, výpomoc, brigádníky. Chápu to. Na druhou stranu se to ale vůbec nepotkává s tím, co firmy právě teď potřebují. A to je flexibilita, kterou například home office nebo práce na dohodu dosud poskytovaly. Malé a střední podniky to zbrzdí. A to je špatně, zejména v době, kdy bychom se měli všemi způsoby snažit jim tu cestu usnadnit. I proto, aby se státní pokladna plnila. I proto, aby mělo práci co nejvíce lidí.
  • Martin Jánský, Randstad: Některé dílčí změny, především ty kopírující nařízení Evropské unie, kvitujeme. Za důležité považujeme například umožnění home office rodičům a dalším zaměstnancům pečujícím o blízké osoby. Většina dalších změn je spíše kontraproduktivních a může mít opačný efekt, než s jakým ho zákonodárci staví. Jde například o další úpravy vztahující se k práci na dálku, konkrétně nutnost kompenzace nákladů spojených s home office. To by však mohlo řadě firem významně zasáhnout do rozpočtu, zvažují proto rušení možnosti práce na dálku a návrat zaměstnanců do kanceláří. V současné době to však vypadá, že návrh novely bude pozměněn a zaměstnancům bude pouze umožněno o kompenzaci zažádat.
 

Právě se děje

Další zprávy