Poslední dny na změnu zdravotní pojišťovny. Na co letos lákají a jak hlídat přeplatky

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
25. 3. 2020 6:10
Zdravotně pojištěn musí být u nás každý. Na výběr má sedm pojišťoven, měnit je může jednou za rok, přičemž má k dispozici dva termíny. Jeden z nich bude končit zanedlouho - 31. března. Změna pojišťovny ale znamená i povinnosti. Na co nesmíte zapomenout a jak je to s výpisy za zdravotní péči i s přeplatky za léky?
Foto: Shutterstock

Oznamte změnu svému lékaři a hlavně v práci

Přechod k jiné pojišťovně znamená i povinnosti. Zákonnou povinností zaměstnanců je oznámit mzdové účetní změnu zdravotní pojišťovny do 8. dne od přechodu. Tedy v nejbližším případě nejpozději 8. července.

Firma by totiž jinak za vás odváděla pojištění stále původní pojišťovně, které by vznikal přeplatek a té nové naopak nedoplatek. "Ta může chtít po zaměstnavateli penále, které on následně může požadovat po zaměstnanci. Je tedy nutné změnu vždy včas nahlásit," varuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

  • Zaměstnanec odvádí na zdravotní pojištění 4,5 procenta ze své hrubé mzdy a zaměstnavatel dalších 9 procent. Vhodné je nahlásit změnu pojišťovny také svému praktickému lékaři.

Osoby samostatně výdělečně činné zase musí nové pojišťovně předložit doklad o výpočtu zálohy na zdravotní pojištění, které platí původní pojišťovně. Většinou jde o přehled o příjmech a výdajích. A nesmí zapomenout změnit si číslo účtu, na které pojištění posílají. 

Za seniory, děti, nezaměstnané, studenty či vězně se pojistné platí ze státního rozpočtu, měsíčně je to letos 1067 korun za asi 5,9 milionu lidí. Platby za tyto takzvané státní pojištěnce tvoří zhruba čtvrtinu příjmů veřejného zdravotního pojištění.

  • Další termín ke změně pojišťovny bude zase od 1. července 2020 do konce září s platností změny od 1. ledna příštího roku. Každé pololetí přitom změní pojišťovnu zhruba 50 až 60 tisíc lidí.

Změna je celkem jednoduchá. Na webových stránkách jednotlivých pojišťoven naleznete registrační formulář, který vyplníte a odešlete. Své rozhodnutí ale pak musíte stvrdit podpisem na pobočce nové pojišťovny. Některé, většinou ty, které nemají moc kamenných poboček, pošlou za vámi na uvedenou adresu kurýra. Než k jiné pojišťovně přejdete, zjistěte, zda má smlouvu s vaším ošetřujícím lékařem. Abyste nemuseli přejít k jinému. 

 

Právě se děje

Další zprávy