Prodeje přes inzerát lidé s oblibou zapomínají danit. Málo známých "pastí" je ale víc

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
15. 3. 2019 7:58
Pronajímáte byt, dědili jste, vyhráli v loterii nebo jste prodávali v loňském roce věci přes internetové bazary? Hodně nepravidelných příjmů patří do daňového přiznání. Čtěte osm příkladů, kdy musíte s formulářem na finanční úřad a kdy se této povinnosti vyhnete.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Pronajímám nemovitost

Pro provozování pronájmu podle § 9 zákona o dani z příjmů není potřeba žádné speciální povolení nebo živnostenské oprávnění. Typicky se jedná o dlouhodobý pronájem fyzické osobě za účelem bydlení. Příjem z pronájmu je nutné každoročně zdaňovat, ale nemusí se z něj platit povinné pojistné.

  • Pro příjmy z nájmu podle § 9 zákona o dani z příjmů je nutné vyplnit přílohu číslo dva daňového přiznání. Výdaje můžete uplatnit ve skutečné výši nebo 30procentním výdajovým paušálem.

Mezi skutečné výdaje patří:

  • odpisy pronajímaného majetku
  • výdaje na opravy
  • úroky z úvěru (pokud byl pronajímaný majetek pořízen na úvěr)
  • zaplacená daň z nemovitého majetku

Při využití paušálu je možné uplatnit výdaje maximálně v částce 300 000 Kč. "Za zaměstnance, kteří si příjmy z pronájmu přivydělávají, nemůže daňové záležitosti vyřídit zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně a je nutné podat daňové přiznání," dodává Ivanco.

Nemovitost pronajímám na krátkodobé pobyty a přes ubytovací servery 

Příjem z pronájmu je možné zdaňovat ještě podle § 7 - příjem ze samostatné výdělečné činnosti. Je pro ně typické, že pronájem bývá jen na krátkou dobu, k ubytování jsou poskytovány další služby nebo se jedná o ubytování za účelem dovolené, rekreace či krátkodobého pracovního pobytu.

Mezi příjmy ze samostatné výdělečné činnosti se řadí i příjmy plynoucí z různých aplikací, kupříkladu Airbnb, Booking.com. Zahraniční zprostředkovatelskou společností je poskytována služba zprostředkování ubytování a jejímu příjemci vzniká povinnost uhradit DPH z této služby. Příjemci služby neregistrovaní k DPH se musí v takovém případě registrovat jako identifikované osoby.

  • Při výpočtu základu daně ze samostatné výdělečné činnosti je v případě vlastnictví živnostenského oprávnění možné použít 60procentní výdajový paušál.

Pro příjmy ze samostatné výdělečné činnosti je potřeba vyplnit přílohu číslo jedna daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Příjem ze samostatné výdělečné činnosti už na rozdíl od příjmu z nájmu podléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění.

 

Právě se děje

Další zprávy