Bankéř: Investor zapomíná na krizi při první výhře

Adam Junek
5. 4. 2008 10:00
Česko zatím není americkou krizí zasaženo, tvrdí Beneš
Foto: Bison & Rose

Rozhovor - Slábnoucí dolar by mohl být tím kanálem, který krizi z Ameriky přenese do ostatních částí světa, vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz Josef Beneš, šéf Asociace pro kapitálový trh, která zastřešuje finanční instituce s aktivy v hodnotě 700 miliard korun.

"Drobní investoři, kteří mají za sebou období rapidního růstu trhu, jsou v situaci, kdy trh ještě nadále roste, ale ne tak rychlým tempem. Investují nyní do bezrizikových produktů. Například fondů peněžního trhu, radí Beneš.

A.cz: Jak dalekosáhlý bude mít krize vliv na ekonomiky ostatních zemí? A nemyslím tím jen odpisy velkých bank jak v Evropě, tak i Asii

Z hlediska reálné ekonomiky, pomineme-li tedy banky, to zasáhne země, které jsou orientované především na vývoz do Ameriky. Což bude trvat do nějaké stabilizace dolaru, kterou očekáváme ke konci roku.

Foto: Reuters
Čtěte více:
Expert: Bude-li krize pokračovat, hrozí pád dalších bank
Foto: Reuters
Přečtěte si i rozhovor k hypoteční krizi:
Rozhovor: Krize v USA je krizí jedné domácnosti

Z hlediska finančního sektoru spousta klasických komerčních bank investovala část svých prostředků do produktů, kterých se už krize dotkla. Ale z pohledu stability sektoru je třeba říci, že jde o v zásadě malé prostředky, alespoň co se týče střední Evropy.

A.cz: Nedá se říct, že tedy zatím má americká krize pozitivní dopad na českou ekonomiku?

Rozhodně není negativní. Když si uvědomíme, že cena ropy rapidně roste, tak pro Česko to slábnoucí dolar plně kompenzuje. A je tomu tak i u dalších komodit.

Pokud však dlouhodobě bude koruna takto extrémně silná, pak jisté negativní dopady v podobě zpomalení tempa růstu přijdou. Časově zhruba ve třetím čtvrtém kvartálu.

A.cz: Mají v této chvíli drobní investoři příležitost na situaci na trzích profitovat?

Drobní investoři, kteří mají za sebou období rapidního růstu trhu, jsou v situaci, kdy trh ještě nadále roste, ale ne tak rychlým tempem. Investují nyní do bezrizikových produktů. Například fondů peněžního trhu.

Klienti ale vidí, že jim ty fondy nyní nepřinesou mnohdy víc než jistinu. A nelíbí se jim to samozřejmě. Přesto bych radil vydržet, protože jde o roční dvouleté výkyvy. Rozhodně se nepouštět do spekulativních prodejů či nákupů.

Ve fondech se jim totiž alespoň mírně zhodnotí investované prostředky, které pak až přijde ta správná chvíle budou moci investovat do akcií a dalších produktů finančních trhů.

A.cz: Lze očekávat tedy, že za nějakých sedm let tu budeme mít další krizi? Nebo se investoři poučí?

Investor je nepoučitelný. Nicméně zapomínací cyklus investora vrcholí v momentě, kdy se mu zase povede na něčem vydělat. Kdysi jsem pracoval v Londýně v investiční bance. Klient například prodělal sto tisíc dolarů a do týdne to nevěděl, protože vydělal pět nebo deset tisíc dolarů. A byl šťastný.

A svět jako takový je naprosto stejně nepoučitelný.

Takže až za pár let bude zase jeden segment nahoře, tak nezačnou všichni honem investovat jinam.Ale kdo je poučitelný, jsou šéfové států, případně ministerstev financí a centrálních bank, kteří se budou dopad růstu jediného segmentu minimalizovat.

Nevím, co to bude za segment, ani nevím jestli to bude za sedm let zase. Ale určitě zase nějaká krize přijde.

Co si však nemyslím, tato krize není srovnatelná s rokem 1929 a velkou krizí. Toto není krize reálné ekonomiky, jako tenkrát.

 

Právě se děje

Další zprávy