reklama

Drama ČEZ v Albánii. Tamní policie zadržela jeho lidi

18. 11. 2012 8:34, aktualizováno

Soud v Tiraně nařídil firmě připojit navzdory dluhům albánské vodárny k síti

//cdn.i0.cz/public-data/86/3b/2cd455b23f888d1701be43b66e87_r16:9_w480_h270_gi:photo:453873.jpg Foto: Reuters

Praha - ČEZ začal v Albánii připojovat zpět k síti všechny vodárny, které v pátek odpojil kvůli vysokým dluhům za elektřinu. Firma tak podle mluvčí Barbory Půlpánové reaguje na rozhodnutí soudu v Tiraně.

ČEZ se původně k odpojení vodáren rozhodl po řadě neúspěšných jednání s albánskou stranou. Odpojení elektřiny vyřadilo z provozu čerpací stanice a omezilo dodávky pitné vody domácnostem i firmám. Pohledávky firmy se zde vyšplhaly na 38 milionů eur (asi 971 milionů Kč).

Albánský energetický regulátor také zahájil proces odebrání licence tamní divizi české energetické firmy ČEZ. Pokud albánská strana dluh neuhradí, nevylučuje firma mezinárodní arbitráž vůči albánským úřadům.

Albánská policie v průběhu soboty v řadě okresů donutila zaměstnance ČEZ obnovit dodávky elektřiny. Společnost poté večer, na základě soudního rozhodnutí, začala odpojené vodárny opět sama připojovat.

"Vzhledem k poslednímu rozhodnutí soudu v Tiraně CEZ Shpërndarje okamžitě zahajuje opětovné připojování všech vodáren, které byly kvůli vysokým dluhům odpojeny od sítě," uvedla firma v tiskové zprávě vydané večer v Albánii.

Některé pracovníky české společnosti policie zadržela. "Šest našich lidí je stále od včerejška na policii, která na ně uvalila vazbu na základě podání trestního oznámení od vodáren o zneužití pravomoci. ČEZ s tímto postupem zásadně nesouhlasí, jedná se o zásah do fungování soukromé společnosti, distributora, jenž má plné právo odpojit od dodávek elektřiny ty, co jí řádně neplatí," zdůraznila mluvčí.

ČEZ má s investicí v Albánii potíže delší dobu. Tamní firmy často za odběr elektřiny neplatí. Albánský regulátor navíc loni téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele.

Divize CEZ Shpërndarje je ztrátová, což se promítá i do hospodaření celé Skupiny ČEZ. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš minulý týden uvedl, že nejpravděpodobnějším řešením situace bude odchod ČEZ z Albánie.

  • Elektrárny nemají dobrou pověst. Tato stojí u severočeských Počerad.
  • Poté, co pomohla vyhubit krušnohorské lesy, byla v devadesátých letech odsířena.
  • Kromě spolehlivé výroby elektřiny produkuje dnes desetkrát více sádry, než je schopna prodat. Přímo u elektrárny je výrobna sádrokartonových desek.
  • Je seřízena na severočeské uhlí. Spálí denně dvacet tisíc tun uhlí z dolu Vršany.
Galerie (32)

V útrobách uhelné elektrárny. Začíná přestavba na plyn

Autor: Ludvík Hradilek

autor: ČTK

reklama

Diskuse

0komentářů

Zatím žádný příspěvek :(

reklama
reklama
 
reklama