Růst české ekonomiky zpomalil. Jen dočasně, věří analytici

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2016 10:35
Nižší růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí je podle analytiků způsoben vyšší loňskou srovnávací základnou kvůli čerpání peněz z EU. V dalším čtvrtletí by mohl růst ekonomiky mírně zrychlit. Tahounem růstu zůstává rostoucí spotřeba domácností a vyšší zahraniční poptávka.
Foto: Thinkstock

Praha - Hrubý domácí produkt české ekonomiky stoupl ve třetím čtvrtletí o 1,9 procenta oproti stejnému období loňského roku. Tempo růstu tak zpomalilo – v druhém čtvrtletí meziročně rostla o 2,6 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Při porovnání letošního třetího a druhého čtvrtletí stoupl hrubý domácí produkt o 0,3 procenta.

Tahounem růstu zůstává rostoucí spotřeba domácností a vyšší zahraniční poptávka, uvedl ČSÚ. Negativně působila nižší investiční aktivita. V porovnání s druhým čtvrtletím zpomalil zejména růst v průmyslu.

Zlepšila se ale situace na trhu práce. Zaměstnanost byla ve třetím čtvrtletí o 1,7 procenta vyšší než ve stejném období loni.

Nižší růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí je podle analytiků způsoben vyšší loňskou srovnávací základnou kvůli čerpání peněz z EU. Dalším faktorem je slabší výkon průmyslu v letních měsících. V dalším čtvrtletí by ale podle ekonomů mohl růst ekonomiky mírně zrychlit a za celý rok ekonomika poroste o zhruba 2,5 procenta.

Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel upozornil, že stejný vývoj zaznamenávají ostatní ekonomiky v regionu. "Meziroční propady mají shodný základ. Tím je cyklus čerpání prostředků z evropských fondů, který vyvrcholil v loňském roce; spolufinancování projektů z EU se však letos v podstatě zastavilo. Loni se tak vytvořila vysoká srovnávací základna, která brzdí meziroční růst v letošním roce," uvedl.

"Zpomalování meziroční dynamiky růstu souvisí s vyšší srovnávací základnou z minulého roku, slabší investiční aktivitou a zpomalováním průmyslu," dodal hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Meziroční růst HDP ve třetím čtvrtletí bude podle něj pravděpodobně nejnižší v letošním roce. "V příštím čtvrtletí by měla ekonomika opět mírně zrychlit a za celý rok očekáváme růst HDP kolem 2,5 procenta," dodal.

I podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče je oslabení růstu přechodné. "Statisticky i nadále působí negativně efekt meziročního srovnání investičních výdajů v české ekonomice. Tyto výdaje loni rostly velmi robustně s tím, jak Česká republika silně čerpala prostředky z evropských fondů. S nájezdem na nové finanční období je letos čerpání těchto prostředků relativně menší, což se projevuje právě na investičních výdajích a růst HDP takto zpomaluje," uvedl.

Pozitivní zprávou podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského je, že se česká ekonomika udržela na dráze přibližování úrovně k vyspělým zemím Evropy. "Předběžné odhady HDP zemí eurozóny totiž ukazují, že si v průměru zachovaly stabilní tempo růstu z druhého kvartálu, které ovšem za českým zaostává," uvedl.

Dnešní data také podle analytika ČSOB Petra Dufka ukázala, že za průmysl nemá česká ekonomika žádnou adekvátní náhradu. "Když výrazně zpomalí průmysl, není zdá se nic, co by jeho výpadek mohlo z pohledu růstu HDP nahradit," upozornil.

 

Právě se děje

Další zprávy