Online rozhovor - Takzvaný garantovaný příjem, který by od státu dostával každý člověk bez ohledu na to, zda pracuje, by kromě lidí s nízkými příjmy pomohl všem bez práce. "Ne každý nepracující je lenoch," zdůrazňuje v online rozhovoru s čtenáři Aktuálně.cz levicový ekonom Jiří Šteg.
Pracovních příležitostí podle něj navíc postupně ubývá a tento trend bude pokračovat. "Narážíme pak na otázku co s členy společnosti, kteří prostě práci nebudou nacházet," říká ekonom, který v minulosti vyučoval na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů, byl mluvčím občanské iniciativy ProAlt a od července 2014 působí jako poradce europoslance Jana Kellera (ČSSD).
Nad garantovaným příjmem se z tohoto důvodu budou podle něj muset dříve či později zamyslet všechny vyspělé státy.
Že by lidé kvůli jistému příjmu hromadně přestali pracovat, podle Štega nehrozí. Garantovaný příjem by naopak mohl zvýšit zájem o některé činnosti, které se dnes nevyplatí dělat. Jak vysoká by dávka měla být a hlavně zda by nahradila všechny sociální dávky, nebo jen některé, je předmětem debat.
"V České republice není nepodmíněný základní příjem na pořadu dne," připomíná Šteg. Na oficiální úrovni podle něj žádná zásadní studie neexistuje a tématem se zatím zabývají hlavně občanští aktivisté.
V posledních měsících ale začíná garantovaný příjem lákat stále více zemí či měst k vyzkoušení v praxi. V červnu o něm budou hlasovat Švýcaři - pokud jej v referendu schválí, stali by se první zemí na světě, která jej zavede. O nepodmíněném základním příjmu (NZP) debatuje i Finsko, uvažují o něm zastupitelstva některých měst v Nizozemsku.