Snížíme DPH. Babišův úřad má první konkrétní návrh

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2014 15:44
Podle ministerstva přijde státní rozpočet kvůli snížení sazeb DPH ročně o 16 miliard korun.
Zlevní nákupy, až DPH klesne? Ministerstvo financí navrhuje snížení o procentní bod a třetí sazbu.
Zlevní nákupy, až DPH klesne? Ministerstvo financí navrhuje snížení o procentní bod a třetí sazbu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - V návrhu konvergenčního programu, který připravilo ministerstvo financí, se od roku 2016 počítá se třemi sazbami daně z přidané hodnoty.

Do nejnižší desetiprocentní sazby DPH mají být zařazeny léky, zdravotnické potřeby, knihy a další tiskoviny, informuje deník MF Dnes s odvoláním na dokument z ministerstva financí.

„Pokud se nezmění současné úhradové mechanismy, mohla by očekávaná úspora díky snížení DPH u léků z 15 % na 10 % představovat pro VZP zhruba 1,1 až 1,3 miliardy korun,“ řekl k návrhu mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Sazba 14 procent má být u potravin, vody, tepla a dopravy. Sazba na ostatní zboží a služby bude 20 procent. V současnosti jsou sazby DPH 21 a 15 procent.

Podle propočtů ministerstva přijde státní rozpočet kvůli snížení sazeb DPH ročně o 16 miliard korun.

Ve výčtu položek, které jsou zahrnuty do nejnižší daňové sazby, však chybějí slibované levnější dětské pleny a dětská výživa.

Sobotka: nejde o koaliční návrh

Podle premiéra Bohuslava Sobotky ale snížení sazeb DPH o procentní bod od roku 2016, tak jak jej navrhuje ministerstvo financí, není součástí dohody koalice a mělo by nepřiměřené dopady do rozpočtu.

Souhlasí se zavedením třetí desetiprocentní sazby na léky, knihy nebo dětskou výživu. Tiskoviny by ale v této sazbě podle něj být neměly.

"Dokázal bych si představit, že bychom ji snížili až na pět procent, ale deset procent je slušný a rozumný kompromis," řekl na tiskové konferenci po jednání vlády Sobotka. Třetí sazba DPH by mohla být zavedena již od příštího roku.

Sektorová daň nebude?

V návrhu konvergenčního programu pro Evropskou unii ministerstvo financí nepočítá s žádnými změnami firemních daní, které by měly významný dopad na rozpočet.

Už se v něm nemluví ani o takzvané sektorové dani, která hrozila firmám v oblasti bankovnictví, energetiky a telekomunikací, dodal deník.

Podle dosud schváleného zákona, který chce nynější vláda změnit, se od ledna 2016 mají obě sazby sjednotit na 17,5 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy