Čínská CEFC už v Česku zaměstnává 4000 lidí, chystá další nákupy za 31 miliard korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2016 12:28
Investiční skupina CEFC již v Česku utratila 22,8 miliardy korun. Dokončované investice činí dalších 30,7 miliardy korun, nově plánované pak přesahují deset miliard korun.
Nové dresy fotbalistů Slavie
Nové dresy fotbalistů Slavie | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Čínská investiční skupina CEFC Group (Europe) Company již v Česku investovala 22,8 miliardy korun. Dokončované investice činí dalších 30,7 miliardy korun, nově plánované pak přesahují deset miliard korun. Novinářům to dnes řekla viceprezidentka skupiny Marcela Hrdá. Společnost, která zastřešuje evropské aktivity CEFC, byla oficiálně založena 16. června 2015.

Investice z kategorie dokončovaných, kam patří například navýšení podílu v J&T Finance Group z 9,9 procenta na 50 procent, získání 100 procent ve fotbalové Slavii, nákup administrativního komplexu Florentinum, TCM Centra či TSS Group, plánuje podle Hrdé dokončit v prvním kvartálu roku 2017. Vesměs se čeká na schválení regulatorních orgánů či antimonopolního úřadu, dodala.

Hrdá upozornila, že CEFC nyní v Česku zaměstnává už přes 4000 lidí a při dokončení investic v avizovaném rozsahu stoupne jejich počet na 10 tisíc.

"CEFC se věnuje základním pilířům svého podnikání, začala své investice ve financích, v budoucnu bude určitě působit v energetice. V mezidobí firma investovala také do cestovního ruchu, průmyslu a plánuje přibrat letectví," uvedla Hrdá.

Připomněla, že CEFC se snaží přivádět ke svým společnostem partnery z Číny, jako je tomu například v případě Pivovarů Lobkowicz. U této firmy navýšila společně s J&T Property Equity podíl ze 77,8 procenta na sto procent a plánuje expanzi na čínský trh.

CEFC je podle Hrdé spokojena se svou investicí do letecké společnosti Travel Service, která plánuje otevření dalších linek. Získaný většinový podíl v internetovém prodejci zájezdů Invia stoupl na 75 procent.

Upozornila také na to, že CEFC, která v Praze koupila hotely Mandarin Oriental a Le Palais Art hotel, dokončuje akvizici dalších dvou hotelů. "Předpokládáme vytvoření takzvaných turistických okruhů a investice do hotelů v dalších významných českých městech a také ve Vídni a v Budapešti," doplnila Hrdá.

Skupině CEFC v Česku dále investovala v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media. Převzala také strojírenský a metalurgický podnik Žďas ve Žďáru nad Sázavou spolu s jeho dceřinou společnost TS Plzeň a získala také majoritní podíl v německé společnosti ŽĎAS SGS.

Skupina CEFC China Energy Company Limited působí především ve financích, energetice a průmyslu. Založena byla počátkem 80. let a dnes je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně.

 

Právě se děje

Další zprávy