Život v Brně může studenty vyjít dráž než v Praze. Nejlevnější je Plzeň

Kristýna Svrdlinová
4. 9. 2016 14:02
Studentský život v Česku vyjde podle průzkumu měsíčně v průměru přibližně na šest tisíc korun. Nejvíce utratí pražští a brněnští studenti, nejméně naopak studenti v Plzni a Ostravě. Velkou výhodou studentů v Praze jsou ale brigády, na kterých si můžou v průměru vydělat až o třetinu více než jejich kolegové v jiných krajích, a tím si vyšší náklady vykompenzují. Ve výsledků tak může být studium v Praze levnější než v Brně. Vyplývá to ze studie Vysoké školy ekonomické.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: foter.com/francisco_osorio

Praha - Při výběru vysoké školy se studenti zaměřují na důležité okolnosti: jaké je v oboru uplatnění, jestli snadno najdou zaměstnání nebo jaká je úroveň výuky. Snad každý z nich si však alespoň na chvíli položí otázku, kolik ho bude studium stát.

Obecně se za nejdražší místo ke studiu považuje hlavní město. Že v Praze je draze, ale nemusí být úplně pravda. Z průzkumu Vysoké školy ekonomické (VŠE) zkoumající náklady na studium ve vybraných českých městech vyplývá, že například Brno může studenta ve výsledku vyjít dráž.

VŠE pro účely studie sestavila modelového studenta. Ten bydlí na koleji v dvoulůžkovém pokoji, používá hromadnou dopravu, stravuje se většinou v menze, někdy v restauraci, a rád si během měsíce zajde třikrát do posilovny či fitness, třikrát na squash a jednou do kina. Za takových podmínek utratí nejvíce pražští a brněnští studenti, v obou případech je studentský život měsíčně vyjde v průměru na 6500 korun.

Rozdíl ale přichází v momentu, kdy se student rozhodne si přivydělat peníze na brigádě. Zatímco v Praze je průměrná hrubá hodinová sazba studentské brigády 108 korun, v Brně je to pouze 90 korun.

„Představme si studenta, který na brigádě odpracuje dva dny v měsíci. Pražskému studentovi vyšší hodinový výdělek vykompenzuje vyšší náklady, které jsou v Praze spojené zejména s ubytováním a stravováním,“ vysvětluje jeden z autorů studie a proděkan Fakulty informatiky a statistiky VŠE Petr Mazouch. Při odpracování šestnácti hodin za měsíc si tak brněnský student vydělá o tři sta korun méně než jeho pražský kolega.

Další z autorů studie, prorektor VŠE pro strategii Jakub Fischer, ale upozorňuje, že hodně také záleží na studovaném oboru. „Pro studenty ekonomických a manažerských oborů bude odhad 16 odpracovaných hodin měsíčně nejspíše podhodnocený a rozdíl ve výdělku mezi Prahou a dalšími městy tak bude ještě výraznější,“ vysvětluje Fischer.

Brněnský rozdíl mezi náklady a možným výdělkem je přitom ze všech zkoumaných českých měst největší. I když si například v Ostravě nebo Olomouci studenti vydělají ještě méně, v průměru 82 korun za hodinu, náklady na bydlení, jídlo či dopravu jsou rovněž nižší. V Brně jsou ale ceny téměř stejné jako ty pražské, zatímco průměrná hodina na brigádě vydá o dvacet korun méně.

Jako úplně nejlevnější z vybraných měst vychází Plzeň, kde student za měsíc utratí v průměru necelých 5500 korun. Pokud navíc na brigádě odpracuje šestnáct hodin za měsíc s průměrnou mzdou 87 korun, vrátí se mu 1400 korun a z celorepublikového průměru tak vyjde jako vítěz.

Když se však dá stranou možnost přivýdělku na brigádě, která je velmi individuální podle oboru, časových možností či schopností, zůstávají náklady na studium nejnižší v Plzni a Ostravě. Tam studenti utratí v průměru 5500 korun. Přibližně o pětistovku víc si připlatí studenti v Olomouci a Liberci. Nejdražší zůstávají Brno a Praha.

 

Právě se děje

Další zprávy