Praha - Přední český sociolog Ivo Možný v sobotu zemřel ve věku 84 let. Patřil k odborníkům, kteří ovlivnili celé generace nejen studentů sociálních věd. Jeho věty se podle serveru Lidovky.cz, který na Možného úmrtí jako první upozornil, objevují i v nálezech Ústavního soudu.
Ivo Možný působil na Masarykově univerzitě v Brně, kde byl zakladatelem a prvním děkanem Fakulty sociálních studií. Zabýval se především proměnami české rodiny a sociální politiky.
Zemřel sociolog Ivo Možný. Každé setkání, byl zážitek. Je to ztráta, ale jeho knihy tu zůstávají, stejně jako vděční studenti a kolegové.
— Erik Tabery (@etabery) September 10, 2016
V roce 1969 mu komunistický režim zakázal přednášet na vysokých školách, živil se proto jako odborník v manželské a předmanželské poradně. V akademické dráze mohl pokračovat až po listopadové revoluci 1989.
O Iva Možného pak neúspěšně usilovaly takřka všechny politické strany. Sociolog zároveň celou polistopadovou éru komentoval společenské dění - zejména právě z pohledu rodiny a rodinné politiky.
Loni převzal Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru společenské vědy.
"Je to smutná zpráva, protože jako sociolog a jako člověk, který měl pohled na společnost, se věnoval hodně věcem kolem rodiny, kolem mezigeneračních postupů a i takovým věcem jako dopadům vzdělávání. Proto myslím, že ten pohled, který poskytoval, byl naprosto neocenitelný a v našem prostředí patřil k jedněm z mála, kdo byl skutečně vybaven jakousi jasnozřivostí tyto věci kolem sebe analyzovat. V této souvislosti mě napadá, že jeho odchod vnímám jako takový nenapravitelný šrám ve světě. Ale na něm samotném bylo vždy vidět, že vidí v mladších generacích budoucnost a ten životní optimismus a síla z něj sálala při každém setkání," řekl serveru Lidovky.cz sociolog Jiří Zlatuška.