Zeman sklidil za "tvůrčí výklad" ústavy kritiku politických stran. Babiš věří, že důvěru získá

ČTK ČTK
3. 11. 2017 18:34
Slova Miloše Zemana o tom, že by vláda Andreje Babiše mohla klidně čtyři roky vládnout bez získání důvěry, odsoudili představitelé ODS i ČSSD. "O mně je známo, že používám Ústavu České republiky tvůrčím způsobem," řekl Zeman ve čtvrtek v pořadu Týden s prezidentem a dodal, že podle něj není ve vládě s důvěrou a bez ní rozdíl. ODS obvinila prezidenta, že už před volbami uzavřel s Babišem mocenský pakt, ODS kritizuje Zemanův výklad ústavy. Babiš k tomu podotkl, že doufá, že se mu důvěru pro menšinový kabinet získat podaří.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: TV Barrandov

Praha - Politické strany v pátek kritizovaly vyjádření prezidenta Miloše Zemana o tom, že by vláda hnutí ANO mohla dlouhodobě vládnout i v případě, že by nezískala ve sněmovně důvěru. Proti výroku se vymezili občanští i sociální demokraté, ale také předseda ANO Andrej Babiš, kterého Zeman pověřil jednáním o sestavení vlády a který chce vytvořit menšinový kabinet. Babiš vyjádřil přesvědčení, že se jeho vládě podaří důvěru získat.

Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov naznačil, že by mu nevadilo, kdyby Babišův kabinet nezískal ve sněmovně důvěru, a že by ho nechal vládnout i navzdory tomu. "V čem se liší vláda bez důvěry od kabinetu s důvěrou Poslanecké sněmovny, když obě mohou vládnout maximálně čtyři roky? A o mně je známo, že používám Ústavu České republiky tvůrčím způsobem," řekl.

"Doufám, že důvěru vládě se nám podaří získat. Nechci vyvolávat spory o interpretaci ústavy a nedokážu si představit, že by tu byla vláda bez důvěry celé čtyři roky," řekl Babiš.

ODS obvinila Zemana, že už před volbami uzavřel s Babišem mocenský pakt a že chce udržovat vládu ANO i bez důvěry sněmovny. Babiše strana kritizuje za to, že podle ní vůbec neusiloval o vznik většinové koaliční vlády, která by se opírala o sněmovnu, ale od počátku usiloval o jednobarevný kabinet.

Občanští demokraté kritizují i Zemanův výklad ústavy. "Ústava České republiky není umělecké dílo, které si může každý vykládat různými způsoby podle toho, jak se nám zachce a v jakém rozpoložení se zrovna ocitáme," řekla první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na páteční konferenci v Praze řekl, že vrcholným interpretem textu ústavy je Ústavní soud. Bez bližších podrobností také uvedl, že v nynější povolební situaci nabývá značného významu ustanovení, podle nějž je změna podstatných náležitostí demokratického právního státu nepřípustná.

Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec považuje dlouhodobé fungování vlády bez důvěry za nepřípustné. Kabinet bez důvěry by podle něj čelil mimo jiné problémům při jednáních se zahraničními partnery a v Evropské unii.

Než aby existovala nějaká vláda čtyři roky bez důvěry, považoval by Chovanec za schůdnější variantu předčasné volby. "Já po nich nevolám, ale než tato podivná ústavní krize, tak radši nové volby," uvedl.

Předsednictvo sociální demokracie také navrhlo, aby se mimořádný sjezd strany konal už v únoru místo původně zvažovaného dubna. ČSSD chce po neúspěšných volbách na sjezdu vybrat nové vedení. Vybírat ho nebudou členové strany v referendu, ale delegáti sjezdu a předsedou se nebude moct stát nestraník, jak část politiků ČSSD původně zvažovala.

V pátek v 16:00 také vypršela lhůta pro zpochybnění výsledků voleb. Zvláštní senát Nejvyššího správního soudu po nich obdržel 61 podnětů, o 19 víc než před čtyřmi lety. Soud chce o všech volebních stížnostech rozhodnout před první schůzí sněmovny, kterou prezident svolal na 20. listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy