Ze 1440 smluv pojišťoven s nemocnicemi jsou podepsané 2

Domácí Domácí
12. 12. 2012 13:08
Pojišťovny měly rok na přípravu smluv, k podpisu je daly před pár dny
Jedna z ohrožených nemocnic - Roudnice nad Labem.
Jedna z ohrožených nemocnic - Roudnice nad Labem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Blíží se konec roku a ze zhruba 1440 smluv nemocnic se zdravotními pojišťovnami jsou podepsány jen dvě. Oznámil to krizový štáb zdravotnických asociací s tím, že situace je vážná.

Zdravotní pojišťovny přitom tvrdí, že se dohodly na smlouvách platných od ledna 2013 už se 133 ze 158 nemocnic akutní péče. "Jsou to fámy a dezinformace," uvedl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Pojišťovny měly podle krizového štábu rok a půl na to, aby smlouvy připravily, nicméně nemocnicím je předložily k podpisu až před několika dny. Nyní je tlačí do podpisu často nevýhodných dokumentů, které by značně omezily rozsah zdravotní péče. Navíc dle slov Asociace českých a moravských nemocnic nerespektují dohody z memorand krajů s pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví.

Vzhledem k tomu, že každá ze 180 nemocnic má podepsat zhruba 8 smluv, jde celkem o cca 1440 smluv, vypočítává Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN).

"Naší prioritou je zabezpečit dostupnou a kvalitní péči. Stále probíhají jednání na úrovni krajů a snahou Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) je uzavřít smlouvy do konce roku," prohlašuje nicméně mluvčí VZP Jiří Rod.

Místopředseda AČMN Petr Fiala uvedl několik případů, kdy nabídnuté smlouvy obsahovaly mnohá "čertova  kopýtka".

Například se v nich píše, že pomocná vyšetření mohou být předložena k úhradě jen "ve zcela výjimečných případech".

"Pokud by takto lékaři postupovali, že by léčili bez pomocných vyšetření, jako jsou laboratorní testy či rentgen, dopouštěli by se trestného činu za chybný postup a za chvíli byli všichni zavření," komentuje to Fiala.

Pojišťovny podle krizového štábu rovněž tlačí nemocnice do rychlého uvolňování akutních lůžek a na překládání nedoléčených pacientů na oddělení následné péče.

Podle nich jsou "na kolenou i hospice, neboť si jejich hrazení přehazují zdravotní pojišťovny s ministerstvem práce a sociálních věcí".

Nemocnice pod tlakem

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic a jmenovec Petra Fialy Stanislav Fiala prohlásil, že nemocnice jsou pod velkým časovým tlakem na zkontrolování leckdy nevýhodných smluv. Nominálně jsou totiž podle něj na pět let, ale v řadě případů v podstatě jen na šest měsíců, pokud nemocnice nebudou respektovat další podmínky uvedené v přílohách smluv.

Asociace hodlá proto předložit vlastní návrhy smluv, které budou vycházet z toho, co předložily pojišťovny. Chce navrhnout, aby od 1. ledna 2013 platily smlouvy v původním rozsahu.  Rozsah a struktura péče by se pak upravily podle výsledků jednání v krajích.

"Chceme solidárně podepsat smlouvy až najednou, až se vyřeší i problémy ohrožených nemocnic. Od 1. ledna budeme zřejmě bez smluv. Rád bych ujistil pojištěnce, že jsme připraveni bez smluv - tedy i bez potvrzení, bez záruk - pokračovat v poskytování péče," uvedl Stanislav Fiala.

Návrh asociace sdělil prezidentu Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíru Gajdáčkovi, podle něj je údajně pozdě na to, aby se pojišťovny mohly těmito návrhy zabývat.

"Není to pravda. Pojišťovny měly přes rok, aby smlouvy sepsaly, nemocnice na to mají dny, aby je zkontrolovaly. Přitom se tam skrývají mnohá čertova kopýtka."

"S tímto návrhem mohli přijít už dávno. Rámcová vyhláška byla známá už dávno," oponoval v České televizi náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. "Budeme apelovat na obě strany, aby přehodnotily své názory a byly schopné si sednout za jeden stůl," dodal nicméně.

 

Právě se děje

Další zprávy