Pojišťovny se shodly na smlouvách s většinou nemocnic

ČTK ČTK
10. 12. 2012 16:40
Dohodnuté smlouvy už má 133 ze 158 nemocnic akutní péče, uvedl svaz pojišťoven
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Zdravotní pojišťovny se dohodly na smlouvách platných od ledna 2013 už se 133 ze 158 nemocnic akutní péče, seznam dal Svaz zdravotních pojišťoven na web.

Se všemi zařízeními následné péče a LDN budou uzavřeny smlouvy na pět let. U akutních nemocnic není ale vyznačena délka smluvní doby ani rozsah péče.

Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) na svém webu varuje, že péči v nemocnicích mají zdravotní pojišťovny pro své pojištěnce zajištěnu k dnešku jen na 22 dní.

Podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřího Roda postupují pojišťovny při vyjednávání smluv jednotně, seznam je společný pro VZP i šest zaměstnaneckých pojišťoven. V plánu je zrušit 6000 akutních lůžek. Zdravotní péči to prý neohrozí, od roku 2010 bylo zrušeno 4200 akutních lůžek, aniž by prý nastaly problémy s poskytováním péče.

Smlouvy na překlenovací dobu

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček sdělil, že i když některé nemocnice hrozí, že kvalitní péče po 1. lednu zajištěna nebude, většina nemocnic dostane včas k podpisu pětiletou smlouvu. Některé budou ke smlouvě mít dodatky o restrukturalizaci konkrétních oddělení.

Některé nemocnice sníží v příštím roce počty akutních lůžek tím, že uzavřou nevyužitá oddělení. Jiné se změní na zařízení následné lůžkové péče se zachováním ambulantní péče pro občany.

Pojišťovny očekávají, že s 15 až 20 procenty nemocnic se dohoda do konce roku nepodaří. Dají jim smlouvu na překlenovací dobu půl až jednoho roku a jednání budou pokračovat. Zhruba pět ze 158 akutních nemocnic smlouvu už zřejmě nedostane.

Rušení lůžek kritizují vedle menších nemocnic také pacientské a odborové organizace. Na rizika upozornil think-tank eStat.cz, v němž působí bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

Podle Julínka má rušení nemocničních lůžek bezvýznamný finanční efekt. Přináší naopak riziko neadekvátní struktury nabídky služeb z hlediska dostupnosti zdravotních služeb. Nemocnice podle něj nemají zájem o transformaci, pokud se úhrady nezmění tak, aby to pro ně bylo výhodné. Zároveň musejí být objektivně zjištěny potřeby ošetřovatelské péče.

"Zdravotní pojišťovny nabízejí jen zrušení, nikoli pozitivní změnu smluvních a cenových ujednání ve prospěch svých pojištěnců," prohlásil Julínek. Při změnách plateb třeba tak, že budou "balíčkové" ceny, tedy pevná cena například za celou operaci kyčelního kloubu, si nemocnice podle Julínka samy vyhodnotí, zda se jim některé provozy vyplatí.

 

Právě se děje

Další zprávy