Za Černobyl nedostal v Česku nikdo trest

Pavel Baroch
24. 4. 2006 0:01
Praha - Českoslovenští komunisté o Černobylu lhali, a ohrozili i zdraví lidí. Trestu unikli. Uvnitř: INTERAKTIVNÍ MAPA - Jak se šířil mrak

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu počátkem devadesátých let minulého století prověřoval, jestli by kvůli Černobylu nemohl stíhat tři vysoké komunistické funkcionáře. Nakonec v roce 2004 předběžné řízení zastavil. Také proto, že byl v té době případ promlčen.

Na listinu podezřelých ÚDV zanesl Lubomíra Štrougala, který byl v roce 1986 předsedou československé vlády, tehdejšího československého konzula v Kyjevě Zdeňka Nováka a předsedu Československého svazu tělesné výchovy Antonína Himla.

Štrougal se podle vyšetřovatelů mohl dopustit trestného činu obecného ohrožení tím, že ještě předtím, než znal výsledky měření radiace na území Československa, vydal prostřednictvím ČTK zprávu o tom, že v republice žádné záření kvůli Černobylu není.

Jak se později ukázalo, radiace nebyla kriticky vysoká, což bylo dalším důvodem pro to, aby Štrougal nebyl stíhán. "Neprokázaly se žádné následky," vysvětluje mluvčí ÚDV Jan Srb, podle něhož byla dalším důvodem odložení případu rozsáhlá amnestie prezidenta Václava Havla bezprostředně po jeho prvním zvolení prezidentem.

Kyjevský konzul Novák zase podle ÚDV vůbec neinformoval o možném nebezpečí československé občany v Kyjevě a na Ukrajině, především studenty.

A šéf sportovců Himl zase poslal jen pár dní po černobylské katastrofě do Kyjeva na prolog Závodu míru československé cyklisty včetně doprovodu. Polovina z dvanácti týmů přitom odmítla kvůli zdravotním rizikům na závod přijet, podle Miroslava Vaňka z Ústavu pro soudobé dějiny nedorazil ani hlavní rozhodčí.

Himl se navíc ani nedožil pádu komunismu. Zemřel v roce 1988.

Vaněk uvedl, že kvůli Černobylu měli nést odpovědní komunističtí funkcionáři alespoň morální odpovědnost, protože obyvatele Československa prakticky vůbec neinformovali o možných následcích havárie a o tom, jak se případným zdravotním potížím vyhnout - na rozdíl od Polska a Maďarska.

"Jsem samozřejmě rád, že se nic nestalo, že se nemohou prokázat přímé zdravotní dopady. Z morálního pohledu si ale myslím, že zde lidé byli existencionálně ohroženi. Bylo to hazardování s lidskými životy," řekl Aktuálně.cz Vaněk. 

 

Právě se děje

Další zprávy