Za čachry s armádními zakázkami padlo 52 žalob

Domácí Domácí
17. 3. 2011 13:25
Zakázky za 300 milionů korun ovlivňovali v letech 2005 až 2007
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

České Budějovice/Praha - Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích podalo obžalobu na 52 lidí kvůli podezření z manipulací se státními zakázkami na ministerstvu obrany.

"Obžaloba se týká 11 bývalých zaměstnanců ministerstva obrany, 38 představitelů podnikatelských subjektů a jejich zaměstnanců, dvou notářů a jednoho advokáta. U dvou osob jsem trestní stíhání zastavil," uvedl krajský státní zástupce Barnabáš Liška.

Dotyční jsou podezřelí ze spáchání trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušování závazných pravidel hospodářského styku, podvodu, nepřímého úplatkářství a zločinného spolčení. Obžalovaným hrozí trest odnětí svobody až na 10 let. Podaná obžaloba má 116 stran.

V souvislosti s případem se spekulovalo také o možném stíhání bývalého ministra obrany Jiřího Šedivého, bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové a někdejších náměstků ministra obrany Martina Bartáka a Jaroslava Kopřivy. "Tato jména nefigurují mezi obviněnými," řekl však dnes Liška.

Protikorupční policie 17. února navrhla obžalovat 54 lidí stíhaných kvůli údajným manipulacím, které se podle kriminalistů odehrály v letech 2005 až 2007.

Kauza je nejrozsáhlejším případem protikorupční policie. Ta navrhla obžaloby proto, že obžalovaní prý zmanipulovali nejméně 30 zadávacích řízení za 300 milionů korun.

Údajnou korupci v armádě vyšetřovala policie v Litoměřicích, v Brně, v Českých Budějovicích, Pardubicích a Praze. Nejzávažnější z devíti šetřených případů se stal v Jindřichově Hradci. Šlo o zmanipulovanou zakázku za 90 milionů korun.

Trestní řízení začalo 26. dubna 2006. Policisté z oddělení odhalování korupce a finanční kriminality nejprve vyšetřovali kauzu pomocí odposlechů a informací z otevřených zdrojů. Později provedli domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor, při nichž zajistili velké množství listin a zhruba 100 počítačů.

"Prvotním zásahem jsme paralyzovali zločinné společní a znemožnili jsme tím další trestní činnost," uvedl vedoucí útvaru odhalování korupce a finanční kriminality z expozitury v Českých Budějovicích Marek Belko.

Podle něj se na trestné činnosti podíleli především ředitelé některých vojenských ubytovacích a stavebních správ. A prý vždy jeden zaměstnanec těchto zařízení. "Většinou to byl náměstek nebo nižší manažer, který měl k řediteli blízko," řekl Belko. Dále šlo o různé vedoucí odborů z ministerstva obrany. Tyto lidé prý momentálně už většinou na ministerstvu obrany nepracují.

Vyšetřování brzdily anonymy

Kauzu navíc komplikovala řada anonymních podání, v nichž pisatelé uváděli, že státní zástupce Liška byl spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky.

Vyšetřování však následně dokázalo, že jde o výmysl. "Ale nežilo se mi s tím lehce. Anonymní dopisy nechodily pouze na krajské zastupitelství, ale dostávali je také například moji sousedé," řekl Liška. Ten na kauze pracoval prakticky nepřetržitě od roku 2006.

Zakázky se týkaly výstavby nových objektů nebo rekonstrukcí těch stávajících. Zmanipulována měla být i samotná výběrová řízení, do nichž se některé z firem hlásily jen "na oko", za což se později dostaly k jiným zakázkám.

Liška nedokázal odhadnout, jak dlouho českobudějovický krajský soudu bude kauzu řešit. Ale vzhledem k vysokému počtu všech obviněných a možných svědků se dá očekávat, že fáze dokazování zabere poměrně dlouhou dobu a bude trvat, než se senát dobere k rozsudku. Jen spisový materiál k případu má 18 000 stran a přílohy 40 000 stran.

 

Právě se děje

Další zprávy