Co Čechům odhalila poušť. Předměty faraonů, poklady hrobek, skvosty dávného Egypta

Kateřina Hlaváčková, Zuzana Zavadilová
1. 9. 2020 18:06
Poprvé a možná i naposledy opustily starodávné artefakty rodný Egypt a doputovaly na pražskou výstavu Sluneční králové, která nemá ani ve světovém měřítku obdoby. Národní muzeum ukazuje na 300 předmětů - hlavně z období páté dynastie - z oblasti Abúsíru. Výstava začala v pondělí, končí v únoru. Podívejte se na 15 nejzajímavějších exponátů v přehledu Aktuálně.cz.

"Poprvé v historii spatříme unikátní soubor artefaktů Staré říše, které jsou staré někdy i pět tisíc let. Nikde jinde na světě se obdobná výstava nikdy nekonala," řekl novinářům ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Velká výstava věnovaná starodávnému Egyptu byla snem, který generace českých egyptologů nesměle opečovávaly. Teď se jim splnil.

Expozice - jejíž příprava trvala pět let - se dělí na tři části, především však představuje práci českých archeologů v Egyptě, kteří mají světové renomé. Podle Miroslava Bárty, šéfa českých archeologických výzkumů v této severoafrické zemi, expozice primárně odkrývá lidské osudy. "Každý z vystavených artefaktů vypráví jedinečný příběh," řekl.

Oblast Abúsíru totiž podle egyptologů nebyla pouze pohřebištěm, ale také zdrojem informací o tom, jaké poznatky archeologie přináší a které osobnosti se podílely na fungování staroegyptského státu. 

Výstava rovněž ukazuje i historii a oblast Abúsíru v průběhu tří tisíciletí. Snaží se také vylíčit období páté dynastie, představit její panovníky i to, co se po nich v poušti zachovalo.

Vystavena je i  staroegyptská sbírka povídek zvaná Westcar, po svém britském objeviteli.
Vystavena je i staroegyptská sbírka povídek zvaná Westcar, po svém britském objeviteli. | Foto: Zuzana Zavadilová

Příchod Slunečních králů předpověděly staroegyptské pohádky. Teď je Češi uvidí i zfilmované

Takzvaný egyptský Dekameron či verze Pohádek tisíce a jedné noci najdou návštěvníci v části výstavy, která se věnuje panovníkům páté dynastie. Vystavena je v ní staroegyptská sbírka povídek zvaná Westcar po svém britském objeviteli. Příběhy vyprávěli panovníku Chufuovi (řecky Cheopsovi), staviteli Velké pyramidy v Gíze, jeho synové. 

V prvních čtyřech částech přibližuje papyrus velké egyptské mudrce a kouzelníky. Pátý oddíl ale předznamenává příchod nového panovnického rodu páté dynastie - Slunečních králů. 

I proto sloužil historikům jako pomocný pramen pro datování této dynastie, i když části papyru dodnes chybí. Kvůli svému významu je proto vystavena pouze jeho kopie. Originál totiž nesmí opustit berlínské Egyptské muzeum a Sbírku papyrů. 

Poprvé v historii egyptologie pak kurátoři výstavy připravili na základě staroegyptského papyru jeho zfilmovanou animovanou podobu. "Část výstavy jsme věnovali i dětem. Program se zaměří na staroegyptské pohádky, jež mají velmi mnoho společného s těmi českými," uvedl ředitel výstavy Pavel Onderka. 

Podle něj se jejich náměty dobře shodují. Až na to, že ty naše se věnovaly princeznám, zatímco staří Egypťané vyprávěli raději o princích. 

 

Právě se děje

Další zprávy