Experti: Hraje se o soudržnost společnosti, další selhání politiků může být fatální

Jan Horák Radek Dragoun Martina Heroldová Jan Horák, Radek Dragoun, Martina Heroldová
10. 1. 2021 12:20
Do roku 2021 vstupuje česká společnost otřesená z prudkého nástupu epidemie v roce uplynulém. Dramaticky zasáhla do důvěry lidí v autority a jejich schopnost řešit krize, současně vytyčila další linii ve štěpení společnosti. Deník Aktuálně.cz oslovil šest expertů z různých oblastí, aby přiblížili svůj pohled na to, jaké výzvy čekají společnost v novém roce.
Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.
Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. | Foto: ČTK

Justice musí ukázat, co znamená služba spravedlnosti

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa při hodnocení loňského roku mluví o zmatku, chaosu či neefektivním výkonu státní moci. Zmíněné podle něj odhalila epidemie koronaviru. Se ctí z ní podle něj zatím vychází "jen" zdravotníci, vojáci či policisté. Baxa proto upozorňuje, že v důsledku toho loni nejvíce utrpěla důvěra společnosti v autority.

"Doufám, že justice v roce 2021 bude příkladem jiného přístupu a že kromě běžné agendy bude řešit spravedlivě a včas i případy nové, v nichž se jistě odrazí současná situace. A že i když pro ni nemá v šuplíku precedenty, ukáže společnosti, co je to služba spravedlnosti v každém konkrétním případu a zaslouží si tak společenskou důvěru," přeje si.

Tváří v tvář zásahům vlády do života lidí Baxu znepokojila eroze dělby moci, mluví o nedostatečné parlamentní kontrole či ne zcela důsledném Ústavním soudu. Nejvyšší soudní instance například loni na jaře dospěla k závěru, že uzavření hranic neprolomilo ústavní principy. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský přitom na podzim prohlásil, že hraniční uzávěra byla "absolutně protiústavní".

Maximální nasazení při ochraně občanů

Výzvou pro českou justici v letošním roce proto z Baxova pohledu bude, aby s maximálním nasazením ochránila občany před dalšími zásahy vlády do občanských práv. "Zhostí-li se justice své role řádně, zřejmě bude omezovat zejména vládu a ministerstva v jejich rozletu a dostane se jí ze strany politiků určitě patřičného 'ohodnocení'. Musí to však ustát a potvrdit svou nezastupitelnou roli pro fungování demokratického právního státu."

Bývalý šéf Nejvyšší správního soudu by v letošním roce také uvítal, kdyby česká justice patřičně zareagovala na další vzedmutí moderních komunikačních platforem. Veřejné diskuse i poskytování spousty služeb se kvůli epidemiologickým opatřením odehrávají více než dříve právě v digitálním prostoru.

"Doufám, že justice přijde sama aktivně s nabídkou, jak i v tak tradičním a konzervativním prostředí, jakým je soud a soudní proces, může být řada věcí 'dělána jinak', aby 'práva šla'. Prostě polozavřené soudní budovy a home office soudců a dalších úředníků nesmí být jedinou odpovědí na epidemii," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy