Od tragické smrti Jana Palacha ve čtvrtek uplyne 37 let.
Všetaty důstojné
Hlavní pietní akt se ve Všetatech odehrál v sobotu odpoledne. V sále bývalého kina se sešlo asi 130 hostů včetně dvou zahraničních. Pořadatelé ze Společnosti Jana Palacha pozvali k vystoupení žáky místní školy, studenty gymnázií z Mělníka a Prahy a hudebníky z Nymburka.
Komentátor Českého rozhlasu Jan Petránek v proslovu vzpomínal na den, kdy jako rozhlasový reportér oznamoval Palachův čin. "Není to ojedinělá situace, za kterou se on obětoval. Znovu a znovu každý den člověk se musí prát o určitou svobodu, o svou důstojnost. To bylo v roce 1969, to je v roce 2006 a bude i v budoucnosti," řekl. Poselství Palachova činu je podle něj především v tom, aby se lidé dokázali přes všechny obtíže napřímit a vzdorovat i menším zlům, než kterou byla v roce 1969 totalita a sovětská okupace. "My lidé nejsme od přírody odvážní, musíme se odvaze učit. Palach nám připomíná, že vlastní strach je možné překonat," dodal.
Stezka Jana Palacha
Pro návštěvníky byla otevřená také pamětní síň Jana Palacha v místní základní škole. Mimo jiné je v ní vystavena kopie ručně psaného dopisu na rozloučenou. V jeho písmu grafoložka Hana Filipcová vidí především autorovo mládí, v grafologickém posudku z roku 1993 též uvádí: "Náklon horních délek vpravo otevírá odevzdanost filozofickým myšlenkám, svázanost s ideály, schopnosti nadchnout se pro ně a dovést je k dokonalosti. Růst s nimi až do vyčerpání svých sil."
Pietní vzpomínku zakončili někteří na všetatském hřbitově zapálením svíček u Palachova památníku. Byl zde pochován od roku 1974, kdy sem jeho ostatky z Prahy převezla StB, do roku 1990. Tehdy byla jeho urna za přítomnosti prezidenta Havla vrácena do hrobu na Olšanských hřbitovech.
Všetaty sportovní
S klidem pietního aktu kontrastovalo sobotní dění v sokolovně. Se vzpomínkou na Palacha bylo však spojené. Od rána zde probíhal jedenáctý ročník Memoriálu Jana Palacha, gymnastického závodu pro závodnice mladší patnácti let. Letos na něj přijely účastnice až ze Zlína.
"Proč Memoriál Jana Palacha? To je snad jasné, nikdo jiný si nezaslouží, aby po něm byl závod pojmenován!" říká jeho zakladatel Květoslav Regner, bývalý vedoucí oddílu Sokola. Kromě busty ve vchodu byste ale Palacha na závodě hledali marně. "Nechávat tisknout speciální diplomy a medaile nebo vyrábět štítky na ceny, to stojí peníze, které nemáme," přiznává současná trenérka Jitka Rubínová.
Olšanské hřbitovy
K uctění studentovy památky se sešlo několik desítek lidí také na pražských Olšanských hřbitovech. U Palachova hrobu zazpívali zástupci Pěveckého sdružení pražských učitelů, Pražského pěveckého sboru Smetana a Pěveckého sboru Typografie a také smíšený sbor Besharmonie.
"Jen mě mrzí, že se vzpomínky nezúčastnil některý z ústavních činitelů," posteskla si ČTK Jaroslava Čajová ze spolku Janua, který shromáždění organizoval. "Možná mají jiné starosti. Ale myslím, že to o něčem vypovídá," uvedla.
Pochodeň č. 1
Jan Palach se 16.1.1969 ve svých 20 letech upálil v Praze na Václavském náměstí poblíž sochy svatého Václava. Na protest proti okupaci Československa a proti tomu, že politici ustupují od demokratizace, se polil hořlavinou a škrtl.
Zanechal po sobě dopis.
V něm stálo: "Vzhledem k tomu, že se naše národy octly na okraji beznaděje, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit lid této země následujícím způsobem: Naše skupina se skládá z dobrovolníků, kteří jsou odhodláni se dát pro naši věc upálit. Já jsem měl tu čest vylosovat si jednotku a tak jsem získal právo napsat první dopis a nastoupit coby první pochodeň. Naše požadavky jsou: Za prvé - okamžité zrušení cenzury, za druhé - zákaz rozšiřování Zpráv. Jestliže naše požadavky nebudou splněny do pěti dnů, to je 21.ledna 1969, a nevystoupí-li lid s dostatečnou podporou, to je časově neomezenou stávkou, vzplanou další pochodně. Pochodeň č.1. P.S.: Vzpomeňte na srpen. V mezinárodní politice se uvolnil prostor pro Československou socialistickou republiku. Využijme jej."
V následujících dnech jeho čin zopakovali někteří další mladí lidé: 20. ledna se upálil Josef Hlavatý; 22. ledna následovali Miroslav Malinka a Blanka Nacházelová, která se otrávila svítiplynem. A 25. února se upálil Jan Zajíc.