Většina Čechů nemá ráda bohaté lidi. Jsou povýšení, řekli o nich v průzkumu

ČTK ČTK
6. 12. 2015 11:26
Více než tři čtvrtiny Čechů zaujímají spíše negativní postoj vůči majetným lidem. Pouze 27 procent oslovených souhlasí s tvrzením, že bohatí lidé jsou pracovitější než ostatní. Podle sociologa se tento jev objevuje silněji v postkomunistických zemích.
Peníze. Ilustrační foto.
Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Více než tři čtvrtiny (77 procent) Čechů zaujímají spíše negativní postoj vůči majetným lidem, 61 procent lidí souhlasí s tvrzením, že bohatí jsou namyšlení a chovají se povýšeně. 

Předsudky vůči bohatství jsou v Česku podle průzkumu pevně zakořeněné. Pouze 27 procent oslovených souhlasí s tvrzením, že bohatí lidé jsou pracovitější než ostatní. Vyplývá to z říjnového průzkumu firmy Ipsos pro sázkovou společnost Sazka, kterého se zúčastnilo 500 respondentů.

"Už na začátku 90. let se dělaly výzkumy na téma vnímání bohatství a chudoby ve společnosti, které ukázaly významné geopolitické rozdíly. Ve státech východní Evropy v nich byli majetní lidé obecně vnímáni spíše negativně s tím, že za jejich bohatství mohly externí vlivy typu kontaktů, dobré pozice nebo využívání děr v zákonech. Na západě to lidé brali jinak," uvedl sociolog Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Sládek.

"Postkomunistická éra bude v myslích české populace asi ještě dlouho spojena se slovem zbohatlík. Naopak na západě jsou některá bohatství vnímána jako výsledek práce různých generací a vyšší vrstva je vedena tak, aby skutečně působila jako elita," dodal Sládek.

Velká většina (89 procent) respondentů si myslí, že Češi jsou v postoji k bohatým příliš závistiví. Tři pětiny ovšem zároveň uvedly, že bohatým není co závidět. Z průzkumu také vyplývá, že větší sumu peněz by před okolím zatajilo 91 procent lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy