Tři pětiny Čechů odmítají přijímat uprchlíky z válečných oblastí. Nastálo by je vzala čtyři procenta

ČTK ČTK
30. 11. 2015 13:19
Více než 90 procent Čechů má obavy z ohrožení bezpečnosti Evropy v příštích 20 letech. Tři čtvrtiny lidí kritizují země Evropské unie za to, jak dbají o zajištění své obrany. Podobný počet dotázaných se domnívá, že Evropě hrozí nebezpečí z východu. Téměř tři pětiny Čechů míní, že by Česko nemělo přijímat uprchlíky ze zemí postižených válečným konfliktem. Vyplývá to z průzkumů agentury STEM a Centra pro výzkum veřejného mínění, které se uskutečnily ještě před teroristickými útoky v Paříži.
Uprchlické zařízení v Bělé pod Bezdězem.
Uprchlické zařízení v Bělé pod Bezdězem. | Foto: Reuters

Praha - Z ohrožení evropské bezpečnosti v příštích 20 letech má podle agentury STEM obavy přes 90 procent Čechů. Průzkum provedla agentura ještě před útoky v Paříži.

Výsledky se výrazně liší od podobného průzkumu z roku 2007. Zatímco tehdy mělo obavy z ohrožení Evropy 62 procent lidí, nyní jich je rovných 93 procent.

Před osmi lety kritizovala evropské země za nedostatečné zajištění své obrany jen třetina lidí, dnes jsou to tři čtvrtiny. Nebezpečí z východu se bálo 57 procent Čechů, nyní jich je 71 procent.

"Je jasně patrné změněné vnímání bezpečnostní situace v Evropě. Ovšem vzhledem k tomu, že máme k dispozici srovnání pouze z let 2007 a 2015, nemůžeme jednoznačně říci, zda se názory na bezpečnost v Evropě proměňovaly postupně, nebo zda jde o efekt aktuální situace na našem kontinentě," uvedla agentura.

Uprchlíků se bojíme stejně jako Islámského státu

Podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vnímají nyní Češi pro svou zemi jako výrazně nebezpečnou situaci okolo uprchlíků (79 procent dotázaných), přičemž podobně podle nich ohrožuje Česko Islámský stát (77 procent).

Evropa je podle Čechů ohrožena uprchlíky a Islámským státem výrazněji (celkem 88 a 90 procent). Více ohrožený Islámským státem než uprchlíky je pouze mír ve světě (77 a 88 procent). Od říjnového průzkumu nedošlo v postojích veřejnosti k posunům.

Téměř tři pětiny Čechů míní, že by Česko nemělo přijímat uprchlíky ze zemí postižených válečným konfliktem. Pro jejich přijetí jen do doby, než se budou schopni vrátit zpět, je 45 procent lidí. Natrvalo by uprchlíky přijímala čtyři procenta Čechů.

Proti říjnu se o sedm procentních bodů zvýšil podíl těch, kteří přijímání uprchlíků odmítají. "Z předchozích šetření víme, že česká veřejnost očekává, že se cizinci co nejvíce přizpůsobí zvyklostem české kultury a dlouhodobě je vnímá jako určité bezpečnostní riziko," uvedlo CVVM.

Podpora přijímání uprchlíků; na přechodnou dobu se zvyšuje se vzděláním a životní úrovní, výrazně se neliší podle věku nebo pohlaví. Podobný postoj jako Češi mají i Slováci, naopak Poláci a Maďaři jsou k uprchlíkům vstřícnější.

Češi kritizují EU i vládu, chválí policii

Působení Evropské unie v uprchlické krizi vnímá negativně 82 procent Čechů. Počínání české vlády hodnotí kriticky 53 procent dotázaných. Negativní hodnocení převažuje i v případě neziskových organizací a církví, zhruba třetina lidí ale neumí jejich působení posoudit. Naopak kladně vnímají Češi činnost policie.

O uprchlickou krizi se zajímá 74 procent Čechů, což je nejvíce ze všech měřených významných událostí alespoň celoevropského charakteru za posledních deset let.

"Vysoký zájem je provázen i tím, že téma uprchlíků je často předmětem každodenních hovorů. V říjnu o tématu hovořilo 77 procent dotázaných," uvedlo CVVM.

Například o ukrajinské krizi loni v březnu, tedy v době záboru Krymu, tehdy hovořilo 64 procent lidí. Zhruba třetina lidí má na uprchlickou krizi "velmi jasný" názor, 41 procent lidí pak má "celkem jasný" názor.

Podle poloviny lidí se ubráníme bez USA

O schopnosti zemí západní Evropy bránit se bez pomoci USA je přesvědčeno 45 procent lidí. Je to o deset procentních bodů méně než před osmi lety.

Zajímavá je podle STEM ale v tomto případě změna postojů lidí různé politické orientace.

"Zatímco v roce 2007 byla tato otázka jasně podmíněna politickou orientací dotázaných, dnes se v tomto ohledu lidé levicově, středově či pravicově orientovaní zcela shodují," dodala agentura.

Průzkum se uskutečnil od 2. do 11. listopadu a zúčastnilo se ho 1109 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy