Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové dnes v případu údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia uznal zatím vinnými osm z deseti manažerů fondů. Uložil jim tresty od dvou do tří let vězení, dva obžalovaní dostali podmínku. U dvou zatím verdikt nevynesl.
Krom těchto trestů musí odsouzení zaplatit náhradu škody ve výši 880 milionů korun. Obžaloba viní manažery z poškození fondu ve výši asi 1,4 miliardy korun. Předseda senátu Luboš Sovák četl zdůvodnění rozsudku téměř dvě hodiny. Rozsudek však zatím není pravomocný, protože někteří obžalovaní se na místě odvolali, další využili lhůty pro odvolání stejně jako státní zástupkyně.
Případem se krajský soud zabýval už podruhé. Původní rozsudek, který loni v srpnu poslal bývalého šéfa fondu na sedm let do vězení, pražský vrchní soud zrušil a uložil nové projednání. To začalo letos v říjnu.
Tři roky vězení místo sedmi
Kauza fondů Trend a Mercia začala před 13 lety a je jedním z největších případů tunelování v Česku. Obžaloba své stanovisko před opětovným jednáním soudu nezměnila. Stejně tak obžalovaní, kteří vinu popírají.
Hradecký soud loni v srpnu potrestal šest bývalých manažerů fondů za porušování závazných pravidel v obchodním styku a povinnosti při správě cizího majetku tresty od tří do sedmi let vězení. Další čtyři obžalovaní dostali podmíněné tresty.
Jednoho manažera soud osvobodil. Nejvyšší trest sedmi let vězení dostal Miroslav Hálek, kterého soud navíc potrestal i za zneužívání informací v obchodním styku.
Akcie Kotvy skončily na Kypru
Známým tvářím hudebníků Michaela Kocába a Martina Kratochvíla, kteří stáli u zrodu fondu, uvěřilo na začátku 90. let sto tisíc lidí. Svěřili do správy fondu Trend své kuponové knížky. Kocáb s Kratochvílem ale po několika letech zjistili, že si se správou investičního fondu ukousli příliš velké sousto.
A tehdy přišel na scénu Miroslav Hálek. Fond od zakladatelů odkoupil za 200 milionů korun a do dvou let jej přivedl k bankrotu. Tedy alespoň oficiálně. Do té doby se mu podařilo vyvést z fondu Trend a dalšího malého fondu Mercia majetek dnes odhadovaný na více než miliardu korun.
Tunel na peníze vedl jednak přes vysoké pokuty od vlastního správce, ale také přes prodej akcií a majetku za nápadně nevýhodné ceny.
Většina akcií pražské Kotvy, která byla chloubou fondu, tak například potichu zmizela na Kypr, kde je za pakatel odkoupila firma Forminster Enterprises. I za touto společností údajně stojí Hálek a jeho kumpáni.