Tunel Blanka vyšetřuje policie, brzy má padnout obvinění

Marek Pokorný Marek Pokorný
17. 3. 2015 5:30
Podle informací Aktuálně.cz se policie chystá obvinit bývalého "hlavního úředníka Blanky". Utopené kabely, které otevření tunelu nyní zdržují, však zatím neřeší. Rada teprve zváží trestní oznámení.
Foto: Radek Pecák

Praha – Kvůli pražskému tunelu Blanka zřejmě v nejbližších týdnech padne obvinění. Ne však za utopené kabely, ale za několik kroků, které stavbu za 37 miliard před dvěma roky zdržely o několik měsíců. A také kvůli údajně zbytečné investici ve výši 30 milionů.

Policie se totiž podle informací Aktuálně.cz chystá obvinit "hlavního úředníka Blanky" - bývalého ředitele Odboru městského investora Jana Beránka. Státní zástupce by měl o jejím návrhu rozhodnout do konce března.

Policie klade Beránkovi za vinu zejména to, že počátkem roku 2013 zadal za zhruba 30 milionů zakázku na tzv. kategorizaci – tedy rozdělení prací, které může ještě Praha na prodražené stavbě proplatit a které už musí řešit jinak, například zadáním dodatečné soutěže.

Podle zákona o zadávání veřejných zakázek se totiž může stavba prodražit o maximálně dvacet procent proti ceně nabídnuté v soutěži  – a co je nad to, musí projít opět soutěží. Vše komplikuje to, že za vícepráce je považováno vše, co se odchyluje od původního projektu – byť by to bylo naopak cenu snížilo.

Měla to dělat IDS

"Ta zakázka byla zbytečná. Tu práci byla schopna udělat společnost IDS, která byla správcem stavby a věděla, co se prostavělo, schvalovala změnové listy a věděla, kolik se má proplatit,“ popisuje zdroj, který je obeznámen s vyšetřováním.

Společnost IDS, která už jako správce stavby dostala od města zaplaceno 300 milionů korun, podle něj už takovéto práce měla víceméně zahrnuty ve svém paušálu. A Beránek se tak údajně dopustil porušení povinnosti při správě cizího majetku, za které v případě velké škody hrozí až osmileté vězení.

Beránek zadání kategorizace jiným firmám vysvětluje tím, že IDS pracovala špatně. "Proč by se to zadávalo IDS, když nebyla léta schopná tu stavbu ohlídat?" reagoval bývalý magistrátní úředník Beránek s tím, že tento krok konzultoval s radou města i s právním oddělením magistrátu.

Beránka hájí jeho tehdejší politický nadřízený, bývalý náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). "Nejsem si jist, jestli to IDS mělo v povinnostech," říká.  

A to potvrzuje i samotná IDS. Podle ní takovou službu jako kategorizaci prací opravdu neměli ve svém popisu práce. "Tato činnost není standardní činností technického dozoru investora, respektive správce stavby," uvedl mluvčí IDS Pavel Kočiš. Podle něj totiž jde o účetní práce, kterými se IDS nezabývá.

Stotisícová pokuta pro město

Policie Beránkovi vytýká i to, že uvedenou zakázku zadal bez soutěže v tzv. jednacím řízení bez uveřejnění.

"To byl krizový stav, ježišikriste. Jedná se o stavbu za 35 miliard a toto bylo poradenství v řádu několika milionů," hájí se Beránek. Veřejná soutěž by prý zdržela o dva až pět měsíců proplácení faktur, a tedy i dokončení tunelu Blanka.

Nicméně policii v tomto dává za pravdu i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). A kvúli sedmimilionové zakázce pro advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges na právní poradenství  při kategorizaci již i udělil pokutu. 

"Prvostupňovým rozhodnutím ze září 2014 byla uložena hlavnímu městu Praze pokuta ve výši 100 000 korun za neoprávněné zadání uvedené veřejné zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění," uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda. Protože se město odvolalo, není pokuta pravomocná.

Policie však Beránkovi vytýká ještě jednu věc. Do funkce jej v únoru 2012 (opustil ji na jaře 2014 kvůli reorganizaci odboru) dosadil tehdejší primátor Bohuslav Svoboda (ODS). A Beránek jako jeden z prvních kroků udělal to, že pozastavil prakticky veškeré platby, které souvisely s Blankou. To mělo za následek, že se stavba prakticky zastavila a město nakonec vyvolalo arbitráž s Metrostavem. I to policie vidí jako škodu vzniklou městu.

O kabelech budou jednat

Tunel Blanka se měl po šesti odkladech otevřít 6. dubna. Koncem února však společnost ČKD, která dodává do tunelu technologie, oznámila, že kvůli utopeným kabelům ani tento termín neplatí. A kdy se stavba, která už spolykala 37 miliard korun, otevře, je nejisté.

ČKD sice v pátek oznámila, že je schopna vyměnit kabely a zprovoznit tunel do osmi měsíců – musí si to ale od ní Praha či IDS jako správce stavby objednat.

Průsaky jsou neopravitelné, potečou zdi, netěsní spáry. Je to absurdní, když tunel ještě ani není v provozu, říká bývalá šéfka kontroly ŘSD Miloslava Pošvářová a dodává, že selhala kontrola stavby.
12:12
Průsaky jsou neopravitelné, potečou zdi, netěsní spáry. Je to absurdní, když tunel ještě ani není v provozu, říká bývalá šéfka kontroly ŘSD Miloslava Pošvářová a dodává, že selhala kontrola stavby. | Video: dvtv

Jenže pokud město pokyn k výměně vydá, ČKD bude argumentovat tím, že je to změna proti původnímu projektu a bude ji chtít od města zaplatit. To ovšem už náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek odmítá – podle něj by město nemělo platit ani korunu navíc.

Blanka bude i hlavním tématem úterního jednání rady. Dolínek chce prosadit, aby se město obrátilo na rozhodčí soud, který by podle něj měl nařídit ČKD, ať dokončí stavbu.

A podle mluvčí města Petry Hrubé je pravděpodobné, že rada bude jednat i o tom, zda kvůli utopeným kabelům nepodá trestní oznámení.

 

Právě se děje

Další zprávy