Praha - Stát se veřejně omluvil bývalým poslancům ODS Marku Šnajdrovi, Ivanu Fuksovi a Petru Tluchořovi za stíhání a vazbu v kauze takzvaných trafik.
"Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Marka Šnajdra, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Marku Šnajdrovi omlouvá," stojí v textu omluvy, který ministerstvo spravedlnosti zaslalo ČTK, České televizi a Českému rozhlasu.
Stejnými slovy se Česko omlouvá i Fuksovi a Tluchořovi.
Odškodné 1,9 milionu
Trojice politiků navíc dostane odškodné. Stát jí dohromady vyplatí téměř 1,9 milionu korun.
Marek Šnajdr obdrží celkem 524 500 korun, Ivan Fuksa 847 502 korun a Petr Tluchoř 507 489 korun. Původně přitom exposlanci ODS požadovali po státu celkově více než 9,4 milionu korun.
"Považuji to za kompromis. Za to, že se stát omluví, požaduji jen část za náklady řízení," řekl v březnu Aktuálně.cz Marek Šnajdr.
"Jsem spokojen. Pro mě je klíčovou částí této dohody omluva České republiky za nezákonný postup Vrchního státního zastupitelství v Olomouci," komentoval uzavření smíru Petr Tluchoř.
Pád vlády
Tluchoř, Šnajdr a Fuksa byli hlavními aktéry kauzy údajného uplácení, která nakonec přispěla k pádu vlády Petra Nečase. Trojice totiž v prosinci 2012 kritizovala vládní daňový balíček, s nímž Nečas spojil důvěru svého kabinetu, za což si vysloužila označení "rebelové".
Před hlasováním o balíčku se tehdejší poslanci za ODS vzdali mandátu, díky čemuž daňové změny prošly. Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci za to dostali nabídku funkcí ve firmách s účastí státu, což žalobci vyhodnotili jako korupci.
Policie je zatkla spolu s dalšími při zátahu v červnu 2013 a soud je poslal do vazby. Z té byli propuštěni o měsíc později. Trojici podle Nejvyššího soudu nelze kvůli poslanecké imunitě trestně stíhat.