Sobotka: Evropa sankcemi poškodí sama sebe, máme připomínky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 2. 9. 2014 17:23
Evropská unie rozeslala návrhy dalších sankcí, Rusko by podle nich mohlo přijít i o fotbalové mistrovství světa či Ligu mistrů. Česká vláda bude o sankcích jednat ve středu.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Šternberk (Olomoucko) - Česká republika bude mít podle premiéra Bohuslava Sobotky připomínky k návrhu nových sankcí Evropské unie vůči Rusku, které se podle něj mají týkat například finančního trhu, sportovních akcí či zbrojních dodávek. Podrobnosti k možným připomínkám předseda vlády nezveřejnil.

Premiér na úterní tiskové konferenci ve Šternberku na Olomoucku potvrdil, že česká vláda návrh nových sankcí EU obdržela a o mandátu pro české vyjednavače bude jednat ve středu.

"Vláda ve středu schválí mandát pro vyjednavače a určí priority, které budeme jako ČR mít z pohledu připomínek vůči tomuto návrhu EK. Já teď na základě prvního přečtení návrhu EK mohu konstatovat, že jako ČR připomínky mít budeme," řekl Sobotka ve Šternberku.

Návrh nových sankcí ještě v úterý důkladně prostuduje především ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu a obchodu. O konzultaci bude požádána i Česká národní banka. O konečné podobě druhé vlny sankcí budou rozhodovat představitelé států EU během pátku.

Sobotka: Musíme zohlednit zájmy ČR a EU

"Musíme postupovat tak, abychom co nejvíce zohlednili zájmy ČR a EU. Domnívám se, že by Evropa neměla těmito sankcemi sama sebe poškozovat. Eskalaci sankcí pokládám za velmi rizikovou věc," míní Sobotka.

Pokud bude EU zavádět nové sankce, tak podle něj přijde reakce Ruska. "My v tuto chvíli nejsme schopni odhadnout, jaké dopady bude mít další vlna sankcí, které bude Rusko adresovat směrem k zemím EU. V tom je ten největší problém," upozornil Sobotka.

Připomněl, že na první vlnu sankcí Rusko reagovalo zákazem dovozu potravin a zemědělských komodit z EU. "Pokud se dostaneme do rozsáhlé a vleklé války mezi EU a Ruskem, tak na to doplatí Evropa i Rusko," míní Sobotka.

Premiér si už na víkendovém summitu EU vyhradil pro Česko právo nesouhlasit s některými opatřeními, pokud by znamenala třeba nepřiměřeně velké hospodářské škody.

"Budeme se snažit to minimalizovat, ale není jasné, kam povede eskalace sankcí z ruské strany. Není možné Rusko pouze tlačit ekonomicky ke zdi, musíme najít politické řešení," uvedl Sobotka.

Rozšíří se seznam nežádoucích osob

Z návrhu vyplývá, že se v zásadě jedná o prohloubení sektorových sankcí, které už byly spuštěny. Dotknout by se měly třeba přístupu na kapitálové trhy, kdy by ruské společnosti, a to především ty státní, mohly mít omezenější přístup k zajištění financování.

Týkalo by se to například ropných, telekomunikačních a dalších státních firem, tedy ne jen bankovních společností. Opět by se měl rozšířit seznam lidí, kterým bude zmražen majetek a zakázán vstup do EU.

Dojít by také mohlo k rozšíření zákazu exportu takzvaného zboží dvojího užití, tedy takového, které může nalézt využití v civilním i zbrojním sektoru. Zpřísnit by se sankce mohly i v oblasti budoucích dodávek technologií pro těžbu ropy, kdy by se embargo mohlo nově týkat třeba technických služeb k už stávajícím projektům.

Rusko může dostat stop pro mistrovství světa ve fotbale

Ohledně dodávky zbraní nový návrh údajně jen upravuje již platné sankce tak, aby byly právně v pořádku.

Podle Českého rozhlasu Evropská komise členským zemím také navrhuje, aby zvážily pozastavení členství Ruska v některých mezinárodních sportovních organizacích. Rusko by se například nemohlo účastnit mistrovství světa ve fotbale nebo soutěží pořádaných asociací UEFA, jako je Liga mistrů nebo kvalifikace o mistrovství Evropy. Komise zvažuje omezení přístupu Rusů rovněž na významné kulturní akce.

Úspěšnost sankcí EU vůči Rusku v pondělí kromě Sobotky zpochybnil i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Naopak pro jejich zavedení se jednoznačně vyslovil šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek.

Kvůli rezervovanému postoji premiéra vůči účinnosti sankcí chtějí opoziční TOP 09 a ODS mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny.

ČSSD podle Sobotky svolání mimořádné schůze podpoří. "Určitě to uvítám. Myslím, že tady musí existovat veřejná diskuse o přístupu ČR k návrhům na zavádění nových sankcí. Na rozdíl od ODS a TOP 09 já se na eskalaci sankcí netěším a uvědomuji si rizika, která to může přinést. Nemyslím si, že je to řešení krize na Ukrajině, pokud se budou neustále eskalovat hospodářské sankce," dodal premiér.

Zeman: zpřísnit, pokud je to invaze

Prezident Miloš Zeman se zpřísněním sankcí souhlasí. "Pouze tehdy, jestliže se jednoznačně prokáže, že Rusko skutečně vyslalo invazní jednotky na východní Ukrajinu," upozornil.

Podle ministra Martina Stropnického je to přitom zřejmé. NATO minulý týden hovořilo o více než tisícovce ruských vojáků bojujících na východě Ukrajiny, podle ministra obrany je ale toto číslo již překonáno. "Už se otevřeně mluví o několika tisícovkách. To, co já mám jako poslední informace, tak je spíš kolem pěti tisíc," řekl dnes novinářům. "Je to už otevřená agrese," poznamenal.

Zeman v úterý také reagoval na slova Sobotky, který si na víkendové Evropské radě vyhradil právo s některými navrženými sankcemi nesouhlasit. "Já si myslím, že toto vyjádření by mělo zaznít teprve v okamžiku, kdy buď invaze bude, pak bych tvrdší sankce podpořil, a nebo naopak invaze nebude, a v tom bych se přimluvil, aby žádné sankce nebyly, a aby nastalo jednání a během toho jednání, aby bylo uzavřeno příměří," uvedl k tomu prezident.

 

Právě se děje

Další zprávy