Grafika: Chtějí vládnout sociální demokracii. Seznamte se

Martina Machová Lucie Stuchlíková Jiří Kropáček Martina Machová, Lucie Stuchlíková, Jiří Kropáček
11. 3. 2015 12:27
Projděte si profily politiků, kteří na nadcházejícím sjezdu ČSSD usilují o funkce ve vedení nejsilnější vládní strany. Jaké názory zastávají? Jakou mají podporu?
Foto: Aktuálně.cz

Ministr pro lidská práva se chce vrátit do vedení strany po dvouleté přestávce. Na minulém sjezdu neuspěl i přes mimořádnou snahu Bohuslava Sobotky jej ve vedení strany udržet. Zatím má sice nominace jen na řadového místopředsedu, pokusí se však zaútočit na funkci druhého muže strany. Syna prvního porevolučního ministra zahraničních věcí Jiřího Dienstbiera vynesl do vrcholné politiky jeho postoj proti pražské koalici ČSSD-ODS v roce 2010, v roce 2013 kandidoval za ČSSD v prezidentské volbě, kde skončil s pomyslnou bramborovou medailí. Nadšení z jeho osoby postupně v ČSSD pohaslo a jeho nynější kandidaturu příliš nepodporuje ani jeho někdejší spojenec Sobotka. Byl to přitom zejména Dienstbier, kdo se za něj v době „lánského puče“ nejhlasitěji postavil a organizoval na Sobotkovu podporu veřejné protesty.


Jak vidí budoucnost ČSSD?

• Proč kandidujete na prvního místopředsedu a jak chcete pojmout roli druhého muže strany?
Svou kandidaturou chci přispět k důslednému prosazování programových hodnot. Sociální demokracie vždy hájila principy ochrany základních práv, která jsou podmínkou zajištění důstojných životních podmínek každého člověka. Nelíbí se mi příliš technokratický přístup k politice, pro který program často není důležitý. Dalším zásadním tématem je pro mě vnitřní reforma sociální demokracie, v první řadě prosazení práva každého člena podílet se přímo svým hlasem na sestavování kandidátních listin, aby už do budoucna v této věci nerozhodovalo několik funkcionářů na místní nebo krajské úrovni, kteří často brání těm nejkvalitnějším lidem, aby je náhodou nezastínili. Jednoduše řečeno, vyšší úroveň vnitřní demokracie a prostor pro rozhodování členů vedoucí k výběru kvalitnějších politiků na volené funkce. Funkci chci pojmout jako prosazování těchto principů.

• Jaký je druhý nejlepší kandidát na prvního místopředsedu strany kromě vás a podpořil byste jej v případě svého neúspěchu na sjezdu?
Soustředím se na svou kandidaturu. Nebudu sestavovat žebříček popularity soupeřů.

• Jakou politickou pozici by měla ČSSD zaujmout vůči Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO?
Důsledně se soustředit na prosazování vlastního programu. Oporu pro to máme dobrou v koaliční smlouvě a vládním prohlášení. Provést shora naznačené vnitřní reformy a netrpět ve svých řadách nemravně jednající politiky. Pak nebudeme dávat prostor programově nevyhraněným protestním stranám a hnutím. Naše jasné hodnoty prosazované přes 130 let jsou naší hlavní konkurenční výhodou. Srazit nás může jen to, pokud bychom byli pro lidi nevěrohodní v hodnotách či charakteru.

• V době „lánského puče“ jste stál pevně za Bohuslavem Sobotkou, a on vás přesto nechce za prvního místopředsedu. Jak si to vysvětlujete?
Dotaz by měl být směřován spíše na Bohuslava Sobotku, jen on zná všechny své důvody. Skutečnost, že na rozdíl od svých obou pravděpodobných soupeřů jsem se neúčastnil tzv. lánského puče, a naopak přes zdánlivou nevýhodnost takového postoje v daném okamžiku jsem se tehdy postavil za legitimního předsedu ČSSD, považuji před sjezdem za svou výhodu. Vždy se snažím jednat zásadově a neohlížím se přitom, zda je to pro mě právě výhoda nebo riziko.

 

Právě se děje

Další zprávy