Šest příběhů: Tak se české úřady brání zveřejnění informací

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
20. 4. 2015 19:26
Plat kancléře Mynáře, odměny Jany Nagyové-Nečasové nebo bonusy učitelky ve vesnické školce. Jak obtížné je u nás získat informace o veřejných penězích?

Praha - Kancelář prezidenta Miloše Zemana po dlouhých tahanicích zveřejnila platy vedoucích zaměstnanců. Má to ale háček - k částkám nepřiřadila jména ředitelů, údajně kvůli ochraně jejich soukromí.

Právě spor o to, zda je důležitější právo veřejnosti na informace, nebo soukromí státních zaměstnanců, často mění pátrání po platech v boj s úřady i soudy. Projděte si šest příběhů, které popisují cestu za informacemi v Česku.

Vratislav Mynář
Vratislav Mynář | Foto: ČTK

Spor o Mynářův plat

Před nástupem do funkce prezidentova kancléře tvrdil Vratislav Mynář, že nemá problém zveřejnit svůj plat, záhy ale otočil. Výši vlastní mzdy a odměn prý nemůže zveřejnit, protože by mu hrozila pokuta od Úřadu na ochranu osobních údajů. Řada žádostí od médií podle zákona o svobodném přístupu zůstala nevyslyšena a vedou se kvůli nim soudní spory. Sám Mynář odtajnil svůj plat až poté, co mu předseda ÚOOÚ garantoval, že mu pokuta nehrozí. Hrad zároveň zveřejnil i platy ostatních vedoucích pracovníků prezidentské kanceláře, poskytl je ovšem pouze v anonymizované podobě.

 

Právě se děje

Další zprávy