Vysvětlete, koho ohrožovali. Senátoři se kvůli zásahu policie na Hradě obrátí na Ústavní soud

Martin Biben
22. 4. 2016 5:30
Senátoři KDU-ČSL a Starostů a nezávislých se chystají podat ústavní stížnost proti postupu policie při demonstraci během návštěvy čínského prezidenta v Praze. Zaměřit se chtějí na to, že policisté podle zákona o pozemních komunikacích musejí zdůvodnit uzavření ulice, což dosud neudělali. „Chtěli bychom formou stížnosti k Ústavnímu soudu dosáhnout změny zákona, aby byly důvody, pro které je možné komunikaci uzavřít, přesně formulované,“ řekl senátor Starostů a nezávislých Jiří Šesták.
Demonstrace proti porušování lidských práv v Číně.
Demonstrace proti porušování lidských práv v Číně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na českou policii se kvůli zásahu na pražském Hradčanském náměstí v době návštěvy čínského prezidenta chystá už druhá ústavní stížnost. Připravují ji senátoři KDU-ČSL a Starostů a nezávislých.

Policie ospravedlňuje zásah policejních těžkooděnců, kteří zastavili účastníky ohlášené demonstrace proti čínskému porušování lidských práv, ochranou státníků. Senátoři ale míní, že vážně pochybila.

„Byla to řádně ohlášená poklidná demonstrace, policie přesto prostor zablokovala, přitom k tomu nebyl žádný důvod,“ řekl Aktuálně.cz senátor KDU-ČSL Zdeněk Papoušek. Podle Papouška kluby lidovů i Starostů a nezávislých nyní věc konzultují s právníky. Vše ale nasvědčuje tomu, že stížnost k Ústavnímu soudu brzy podají. „Domnívám se, že s tím nikdo nebude mít problém. Nás je dohromady sedmnáct, budeme ale shánět i podporu od ostatních senátorů, přidat se může každý,“ řekl Papoušek.

Přípravu stížnosti potvrdil i senátor Jiří Šesták z klubu Starostové a nezávislí. „Dáváme dohromady podklady, definitivní rozhodnutí má padnout v úterý na našem společném klubu,“ sdělil.

Senátorská stížnost má být podle Šestáka formulována odlišně od té, kterou se chystají podat organizátoři akce v čele s bývalým ministrem Martinem Bursíkem. „Organizátoři chtějí žalovat znemožnění shromáždění. My se spíše zaměřujeme na to, že policie argumentuje zákonem o pozemních komunikacích, který jí umožňuje v případě potřeby ulici uzavřít,“ řekl senátor.

Policie může podle zákona uvést důvod až později, v případě Hradčanského náměstí to ale podle názoru senátorů dodnes neučinila. „Návštěva byla v té chvíli na Kampě. A oni pravý konkrétní důvod nikdy neřekli, neuvedli, o jaké ohrožení mělo jít,“ uvedl Šesták.

Represivní přístup Palachova týdne

Cílem senátorů je zamezit zneužívání zákona do budoucna. „Chtěli bychom formou stížnosti k Ústavnímu soudu dosáhnout jeho změny, aby byly důvody, pro které je možné komunikaci uzavřít, přesně formulované,“ dodal Šesták.

Policejní důstojníci své postupy při návštěvě čínského prezidenta hájí - s jedinou výjimkou, kdy policisté kvůli vyvěšení tibetských vlajek nesmyslně zasahovali na FAMU.

Na Hradčanském náměstí ale žádné pochybení nepřiznávají. Šéf policie Tomáš Tuhý řekl, že jeho lidé na náměstí postupovali stejně jako při dřívějších návštěvách důležitých státníků – ruského prezidenta Dmitrije Medveděva nebo amerického Baracka Obamy. I tehdy prostor proto, že patří do takzvaného bezpečnostního perimetru, uzavřeli.

Jako bezchybnou, s jedinou výjimkou týkající se FAMU, hodnotí akci i ministr vnitra Milan Chovanec v závěrečné zprávě, kterou dostali poslanci.

Policejní zásah proti shromáždění, kterého se účastnila řada významných osobností, například někdejší mluvčí prezidenta Václava Havla Michael Žantovský, Ivan Havel či Michal Kocáb, však bude nejspíš budit kontroverze ještě dlouho.

„Vrátil se onen represivní postup z období Palachova týdne, kdy Veřejná bezpečnost zabraňovala našim lidem vyjádřit svůj názor. Byla to policejní svévole, a právě proto podáváme žalobu ke správnímu soudu a ústavní stížnost, aby orgány rozhodly, jestli policie postupovala v souladu nebo v nesouladu s naším zákonodárstvím a ústavou. Jsme přesvědčeni jednoznačně, že nepostupovala,“ uvedl Michal Kocáb v Českém rozhlase.

Policejní prezident Tuhý se omluvil děkanovi FAMU za návštěvu policistů, kteří požadovali sundat z budovy tibetské vlajky. Je to ale málo. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

Další zprávy