Tuhý: Policista na FAMU udělal úkon navíc, ale nic proti zákonu. Zbytek jsme zvládli na sto procent

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
14. 4. 2016 17:56
Policejní prezident Tomáš Tuhý potvrdil informaci Aktuálně.cz a Hospodářských novin, že jeden z policistů, kteří kvůli tibetské vlajce zasahovali během návštěvy čínského prezidenta na FAMU, patřil k Útvaru pro ochranu prezidenta republiky. Podle Tuhého šlo ale během návštěvy o ojedinělý exces. "V době, kdy tady byl čínský prezident, proběhla zde řada incidentů a policie působila zejména preventivně. Oddělovala od sebe různé skupiny a působila na ně tak, aby nedocházelo k eskalaci násilí. A tato role byla evidentní, přiměřená a na sto procent zvládnutá," řekl Tuhý novinářům.
Policejní prezident Tomáš Tuhý.
Policejní prezident Tomáš Tuhý. | Foto: Jakub Plíhal

Z jakého útvaru byl policista, který vyslal policisty na FAMU kvůli tibetským vlajkám?

Specializovaný útvar to přímo není. Je to útvar s celorepublikovou působností, je to Útvar pro ochranu prezidenta republiky. V té době byl jeden z policistů zařazen. Právě do míst, která jsou poblíž fakulty. Tam dal ten policista pokyn směrem k veliteli a je odpovědný za vyslání policistů na filmovou akademii.

Jak s ním naložíte?

Je v personální pravomoci svého nadřízeného a já s ním nijak nakládat nemohu. A nebudu předjímat výsledky.

Jak si vysvětlujete, že člověk z ochrany pana prezidenta jednal proti vaší instruktáži a proti jasným pokynům?

Policisté jsou instruování a mají jasné pokyny. Pokud někdo vyhodnotil situaci jinak, musí to dnes zdůvodňovat. Takže nechci předjímat, než toto řízení skončí. Policista udělal v danou chvíli úkon navíc, ale tento úkon nebyl v rozporu se zákonem. A tímto úkonem nezpůsobil to, že by někdo byl omezen na svých právech třeba svobodného projevu.

Máte tento útvar plně pod kontrolou?

Celému opatření velel můj první náměstek Martin Vondrášek. Opatření tedy podléhala jednomu přímému velení. Tento útvar tam neměl dominantní činnost, byl tam pouze jeden příslušník, který měl konkrétní požadavek na své pražské kolegy.

Když říkáte, že došlo k horlivému chování některých policistů. Touto horlivostí vysvětlíte i další excesy, nebo připouštíte, že mohlo dojít k nějakému pochybnému nařízení z řad vašich podřízených?

My jsme dnes vysvětlili všechny možné incidenty, které byly medializovány, a jsem přesvědčený, že v rámci bezpečnostního opatření „Čína“ policie svou roli zvládla. V době, kdy tady byl čínský prezident, proběhla zde řada incidentů a policie působila zejména preventivně. Oddělovala od sebe různé skupiny a působila na ně tak, aby nedocházelo k eskalaci násilí. A tato role byla evidentní, přiměřená a na sto procent zvládnutá.

 

Právě se děje

Další zprávy