Praha - Česká školní inspekce měsíc vyšetřovala případ šikanované učitelky na Střední průmyslové škole Na Třebešíně v Praze 10. Učitelka později zemřela. Inspekce došla k závěru, že pochybení je jednoznačně na straně bývalého ředitele školy Františka Bártla, kterého už odvolali radní hlavního města Prahy.
"Paní učitelka ve škole pracovala od února. Až do června byla výuka podle výpovědí žáků i učitelů v pořádku, nedocházelo k žádnému nevhodnému chování. Až na začátku nového školního roku se podmínky ve třídě zhoršily, pravděpodobně kvůli zhoršenému zdraví paní učitelky. Začala nekázeň žáků. Ředitel o tom věděl," uvedl na tiskové konferenci ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.
Na otázku zda agresoři svého činu litují, inspektor Zatloukal neodkázal odpovědět. "Vím pouze to, že jejich činy hodně zasáhly jejich rodiče," řekl. Česká školní inspekce provede letos tematické šetření, které se na šikanu ve školách zaměří.
Pětapadesátiletou učitelku angličtiny zřejmě delší dobu šikanovala trojice studentů. V lednu za to byli potrestáni podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela. Vedení školy trvá na tom, že šikana nebyla příčinou učitelčina úmrtí. Magistrát přesto odvolal ředitele školy a vypsal konkurz na nové vedení. Škola navíc požádala o zahájení správního řízení, které by mohlo vést k vyloučení studentů.
Na šikanu se zaměří ombudsman
Ministryně školství Kateřina Valachová oznámila, že zřídila e-mailovou adresu [email protected], kam mohou psát učitelé, žáci i jejich rodiče podněty, které se týkají šikany. "Učitelé mi psali, že nemají žádné místo, kam se mohou obracet, žádnou záchrannou síť. To bychom jim chtěli poskytnout," uvedla ministryně.
Rozhodla se také pověřit školského ombudsmana Eduarda Zemana tím, aby se tento rok zabýval výhradně šikanou. Ministryně chce, aby se z úředníka, jakým se stal, vrátil zpátky do pozice přátelského místa, které je otevřeno dětem i učitelům.
Učitelé by podle Valachové měli mít také zvýšenou ochranu. "Škola je specifické prostředí, učitelé si tuto ochranu zaslouží. Nechceme jít cestou statusu veřejného činitele či úřední osoby, protože to opakovaně odmítá například ministr spravedlnosti, ale právě touto zvýšenou ochranou," upřesnila.
Zdůraznila, že na lepší opatření jsou potřeba finance. Požádala proto ministra financí o 35 milionů na posílení systémové podpory v každém kraji. Měly by pomoci vytvořit podpůrný systém a navýšit počet metodiků prevence ve školách. Školy rovněž dostanou návod, jak postupovat v případě, že chtějí agresory ihned vyloučit ze školy.
Podle ministryně se vztahy na školách zhoršují. "Ne na každé škole máme klima takové, aby se všichni aktéři cítili v bezpečí. Vedení škol ne vždy naslouchá stížnostem na chování žáků. Někde ředitelé obviňují učitele, že si za špatné chování žáků mohou sami, protože si neumí zjednat respekt," uvedla Valachová.
Podle Valachové si školy stěžují také na to, že selhávají orgány sociálně právní ochrany dětí. "Když si škola stěžuje, že někde není něco v pořádku, neumějí rodinám pomoct před tím, než dojde například k omezení rodičovských práv," popsala Valachová s tím, že se o zlepšení fungování sociálních orgánů bude bavit s ministerstvem práce a sociálních věcí.