Dvě firmy se vyvlékly z policejní sítě. Zemanův úřad zrušil obvinění v kauze korupce na železnici

Petr Koděra Petr Koděra
20. 8. 2016 16:45
Nejvyšší státní zastupitelství vyhovělo stížnosti významné projektantské firmy Sudop a státem řízeného Výzkumného ústavu železničního, které nesouhlasily se svým trestním stíháním v kauze údajné manipulace stamilionových státních tendrů. Úřad šéfžalobce Pavla Zemana současně zrušil stíhání i jednoho obviněného člověka. Protikorupční policie tak dál smí stíhat pět lidí a jednu firmu, jejichž stížnosti byly zamítnuty. Zrušení stíhání však podle Zemanova mluvčího Petra Malého neznamená, že by je policie nemohla obvinit v budoucnu znovu, pokud by při vyšetřování narazila na nové důkazy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michaela Hasíková\Economia

Praha – Detektivové protikorupční policie spustili koncem března kvůli údajným manipulacím se stamilionovými železničními tendry obří celorepublikovou razii, na jejímž konci bylo šest obviněných lidí – manažerů státních i soukromých firem – a tři stíhané společnosti. Teď se ale okruh obviněných o třetinu zúžil.

Nejvyšší státní zastupitelství vyhovělo třem z devíti stížností obviněných. Policie tak musela zrušit stíhání jednoho člověka a dvou firem, které se podle vyšetřovatelů účastnily pletichaření se zakázkami. Stíhání se zbavil Výzkumný ústav železniční, nenápadná dceřiná akciovka státních Českých drah, která se podílí například na vývoji a testování lokomotiv či vagonů. A pak také projektantská firma Sudop Praha, která je významným dodavatelem při modernizaci českých železnic.

"Státní zástupce shledal jako důvodné trestní stíhání pěti fyzických osob a jedné právnické osoby, a stížnosti těchto obviněných proto zamítl. Současně zrušil trestní stíhání dvou právnických osob a jedné fyzické osoby," potvrdil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Zrušení stíhání však podle něj automaticky neznamená, že by policie dotyčného člověka a obě firmy nemohla obvinit v budoucnu znovu. Třeba pokud by kriminalisté při vyšetřování, na které dohlíží úřad pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, narazili na nové důkazy.  

Podle dozorujícího státního zástupce Ondřeje Trčky rozhodnutí nadřízených žalobců práci policie nijak nekomplikuje. "Vyšetřování pokračuje," řekl Trčka.

Kdo se zbavil policie? Nejasné

Zatím není jasné, který obviněný člověk se vedle dvou firem vyvlékl z policejní sítě. Online deník Aktuálně.cz se pokusil stíhané kontaktovat, podařilo se mu ale zastihnout pouze dva. Obchodního ředitele a místopředsedu představenstva projektantské společnosti Valbek Lukáše Hruboně a generálního ředitele státního výzkumného ústavu Antonína Blažka. Ani jeden z nich však nechtěl svou situaci podrobněji komentovat.

Blažek nic o případném zastavení svého stíhání nevěděl, Hruboň své aktuální postavení v kauze nechtěl rozebírat. "Nezlobte se, ale nebudu se vyjadřovat, zvlášť ne po telefonu," řekl Hruboň. Současně odmítl nabídku k osobnímu setkání.

Spolu s Hruboněm policie letos v březnu obvinila ještě Blažkova kolegu z železničního ústavu Petra Kavána, dnes již bývalého místopředsedu představenstva firmy Sudop Praha Petra Lapáčka a jeho asistentku Helenu Mazancovou. Lapáček přitom jako jediný obviněný skončil na několik týdnů ve vazbě.

Blažek, Kaván, Lapáček i Mazancová se podle dřívějších informací Lidových novin měli domluvit, jak budou jejich firmy – ač konkurenti – soutěžit o zakázku na studii k vysokorychlostním tratím, kterou vypsala státní organizace Správa železniční dopravní cesty.

Původně měli detektivové políčeno i na její vysoce postavené manažery, nikdo z nich však nakonec obviněn nebyl.

Policie prohledala desítky kanceláří

Protikorupční policie vyšetřuje několik zakázek zadaných loni právě Správou železniční dopravní cesty. Jde mimo jiné o tendry na rekonstrukci trati mezi Trutnovem a Chlumcem nad Cidlinou, modernizaci úseku mezi Ústím nad Orlicí a Chocní a revitalizaci trati mezi Týništěm nad Orlicí a Broumovem. Podle policie se firmy vždy předem domlouvaly, jak se o zakázky utkají. A to zákon nedovoluje.

Detektivové kvůli tomu v březnu prohledali desítky kanceláří po celé zemi. Pro podklady si došli především ke správcům kolejí, byli ale i na ministerstvu dopravy, kde zabavili počítač šéfovi odboru strategií Luďku Sosnovi. Úředník, který v minulosti pracoval i u projektantů ve společnosti Sudop, ale nebyl z ničeho obviněn.

Ze soukromých společností policie navštívila kromě pražské pobočky projektantské firmy Sudop a liberecké firmy Valbek, která zůstává jedinou obviněnou právnickou osobou, i ústeckou stavební společnost Strabag Rail. Pro dokumenty si detektivové došli i do sídla Asociace podniků z oblasti železničního dodavatelského průmyslu.

Některým ze stíhaných lidí hrozí až desetileté vězení. To kvůli paragrafu, podle kterého se obvinění dopustili poškození zájmů EU. Na údajně zmanipulované zakázky totiž chtěl stát využít eurodotace.

 

Právě se děje

Další zprávy