Policie stíhá kvůli tendrům na železnici dceru Českých drah. Nic jsme neudělali, tvrdí manažeři

Petr Koděra Lukáš Prchal Petr Koděra, Lukáš Prchal
Aktualizováno 29. 3. 2016 20:17
Do manipulací s mnohamilionovými zakázkami na opravu českých kolejí a jejich plánování se podle policie zapletla i akciovka ovládaná státem. Protikorupční detektivové obvinili podle zákona o trestní odpovědnosti firem Výzkumný ústav železniční - dceřinou firmu Českých drah, jejíž manažeři se podle policie na korupci podíleli.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V sítích protikorupčních detektivů uvízla další státem řízená firma kvůli podezření z manipulace s mnohamilionovými zakázkami. Po České poště policie obvinila Výzkumný ústav železniční (VÚŽ) - nenápadnou akciovku, která je dceřinou společností státních Českých drah a podílí se například na vývoji a testování lokomotiv či vagónů.

Podle vyšetřovatelů se její dva nejvyšší manažeři zapletli do korupce při loňském zadávání tendrů státní organizace Správa železniční dopravní cesty, která se stará o české koleje, opravuje je a přiděluje na nich prostor dopravcům. Policie podle zákona o stíhání právnických osob obvinila nejen generálního ředitele a šéfa představenstva železničního výzkumného ústavu Antonína Blažka a technického ředitele Petra Kavána, ale právě i samotnou firmu.

Stíhání státem ovládané společnosti nejprve potvrdily online deníku Aktuálně.cz tři na sobě nezávislé zdroje a v úterý večer pak i mateřské České dráhy.

Dva členové jejich představenstva zasedající i v dozorčí radě výzkumného ústavu hned na úterní dopoledne sezvali schůzku, kde chtěli od manažerů Blažka a Kavána jejich roli v případu vysvětlit. Večer po jednání dráhy vydaly prohlášení, podle kterého vyčkají na výsledky vyšetřování a do té doby nebudou podnikat žádné kroky. Tedy například ani odvolávat stíhané šéfy výzkumného ústavu.

"Představenstvo VÚŽ garantovalo Dozorčí radě a Valné hromadě společnosti, že k trestnému činu nedošlo a že činnost společnosti není vyšetřováním nijak omezena," uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Zátah na desítkách míst

Protikorupční policie provedla zátah kvůli železničním tendrům na desítkách míst po celé zemi minulý týden. Poté obvinila celkem tři firmy a šest lidí. Kdo jsou další dvě stíhané společnosti, zatím není potvrzené. Jednou z nich může být projektantský gigant Sudop Praha, který je takřka monopolním dodavatelem projektů na opravy a stavby na českých železnicích.

Jak v úterý dopoledne informovalo Aktuálně.cz, obchodní ředitel a místopředseda představenstva Sudop Praha Petr Lapáček je jedním z obviněných. Státní zástupce Ondřej Trčka pro něj dokonce jako pro jediného stíhaného žádal u soudu o vazbu. Obával se, že by Lapáček na svobodě ovlivňoval svědky, a soud mu vyhověl.

Zkušenosti z jiných kauz přitom ukázaly, že pokud byl z korupce obviněn manažer, začala policie stíhat i jeho firmu. Generální ředitel Sudop Praha Tomáš Slavíček stíhání nepotvrdil ani nevyvrátil. Ve stručném vyjádření jen vzkázal, že firma nic neprovedla. "Společnost si není vědoma toho, že by se dopustila jakéhokoliv protiprávního jednání," napsal Slavíček.

Kdo je další obviněný?

O třetí obviněné firmě se zatím dá jen spekulovat. Policie zasahovala v několika společnostech. A zatímco některé jednoznačně odmítly, že by byly obviněné samy nebo někdo z manažerů či zaměstnanců, jiné mlčí a k prohlídkám ve svých kancelářích se odmítají vyjadřovat. Do této skupiny patří například Metroprojekt, sesterská společnost Sudop Praha, s níž ji pojí společný vlastník. Nebo konkurent Sudopu - liberecká projektantská společnost Valbek. "Nebudeme policejní akci nijak komentovat," řekl generální ředitel Metroprojektu David Krása.

Obvinění firmy i lidí naopak vyloučila ústecká stavební firma Strabag Rail nebo státní správci kolejí, kvůli jejichž zakázkám razie proběhla. A stíhání se zatím vyhnuli i úředníci ministerstva dopravy nebo lidé z Asociace podniků z oblasti železničního dodavatelského průmyslu, v jejichž sídlech rovněž kriminalisté hledali dokumenty.

Obviněným firmám hrozí v případě odsouzení kromě šrámů na pověsti různé tresty. Od povinně zveřejněné omluvy v médiích až k milionovým pokutám.

Čeho přesně se manažeři výzkumného ústavu Blažek s Kavánem měli podle policie dopustit, není zatím jasné. Z právní kvalifikace, která se týká trestných činů pletichy při zadání veřejné zakázky, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie, se však dá dovodit, že se oni i zástupci jiných firem mohli dopředu domlouvat, kdo vyhraje jakou železniční zakázku a za jakou cenu. Ta mohla být nepřiměřeně vysoká nebo jinak pro stát nevýhodná.

Tendry navíc byly částečně placené z evropských dotací, proto žalobce Ondřej Trčka hovořil o poškození finančních zájmů EU se škodou velkého rozsahu. Za to hrozí až desetileté vězení.

Ze zakázek, které policii zajímají, se výzkumný ústav zúčastnil minimálně osmnáctimilionového tendru na zpracování parametrů vysokorychlostních tratí v Česku. Nakonec ale vyhrálo sdružení firem Sudop Praha, Metroprojekt a zmiňovaná asociace podniků železničního průmyslu. Výzkumníci tak mohli například posloužit ve výběrovém řízení jen jako křoví - naoko nastrčený účastník, který ve skutečnosti ani zvítězit nechce a třeba nabídne záměrně vyšší cenu.

 

Právě se děje

Další zprávy