Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.
Praha - Poslanci řeší nepříjemnou lapálii. A to, jak je možné, že jim policie odtahuje auta, která jsou vybavena růžovou parkovací kartičkou.
Téma nastolil poslanec ČSSD Stanislav Huml, když v úterý večer poslal emotivní e-mail ostatním poslancům. Důvod byl jednoduchý, sám se stal "obětí" policie.
Podle informací Aktuálně.cz policie odtáhla auto také bývalému ministrovi životního prostředí a poslanci KDU-ČSL Tomáši Podivínskému.
"Bylo uvolněno odtahování, a pokud ji necháte (růžovou kartičku, pozn. red.) v modré zóně za sklem, je to pro policistu výzva k odtažení. Tato praxe byla zahájena tento týden! Dokonce budete odtaženi přednostně, na to vemte jed. Jediné, co používat nebudou, jsou botičky," rozčiluje se Huml, který dříve řídil středočeskou dopravní policii. A stěžuje si, že jej na změnu dosavadní praxe nikdo neupozornil.
"Vedení naší slovutné Sněmovny z vlastní iniciativy poslalo policii přípis, kde je uvedeno, že parkovací karta PSP ČR krásně růžové barvy se státním znakem a hologramem je pouhý doklad pro parkování v ulici Sněmovní,“ dodává Huml.
Ach, ty aktivní poslankyně
Ke stížnosti se připojil i komunistický poslanec Miroslav Opálka. Ten upozornil na to, že byla zrušena komise pro práci Sněmovny, a poslanci tak zůstávají bez informací.
"Když jsem přišel do Poslanecké sněmovny jako nový, pracovali úředníci tzv. pro poslance. Dnes se mi zdá, že poslanec je až na druhém místě. Žel, přispěly k tomu různé kauzy, ale i řada ‚aktivních‘ poslankyň, jako byly např. H. Marvanová, K. Jacques, K. Klasnová či je J. Jermanová,“ reaguje Opálka, který patří mezi matadory Sněmovny, v níž zasedá již čtvrté volební období.
To, že by vedení Sněmovny vydalo nějaký pokyn týkající se parkovacích karet, odmítá místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO).
"Sami nevíme, co se děje, městská policie něco špatně pochopila. My jsme každopádně nic neiniciovali,“ řekla Jermanová deníku Insider. "Je to nejspíše nedorozumění a pan kancléř to řeší. Pan Huml ten e-mail bere zpátky,“ dodala.
To nebylo pro vás, mějte se hezky
Sám Huml to, kde uvedenou informaci vzal a zda se případ odtaženého auta týká jeho, odmítl komentovat. "Já vám k tomu nic nepovím. To nebylo pro vás určeno, mějte se hezky," reagoval a zavěsil telefon.
Podle vyjádření městské policie se však nic nezměnilo. A zdá se tak, že v okolí Poslanecké sněmovny jen začali chodit přísnější strážníci, kteří přestali tolerovat to, že auta poslanců parkovala na místech vyhrazených místním rezidentům, kteří mají platnou parkovací kartu.
"Na vyhrazených parkovištích pro rezidenty mohou parkovat jen auta označená rezidenční kartou. Pokud mají jinou kartu, tak samozřejmě nemohou," říká mluvčí městské policie Jan Čihák, který neví o žádné dohodě, ani dřívější, že by poslanecká auta mohla parkovat i v modrých zónách.
"V okolí Sněmovny jsou kromě modrých zón samozřejmě místa vyhrazená pro Sněmovnu," dodává.
Výjimka? Jen na botičky, říká zákon
Sama Sněmovna ale tvrdí, že na parkování poslanců se vztahuje výjimka uvedená v zákoně o obecní policii. A parkovací karty poslance tak mají celostátní působnost.
"Na vozidlo držitele tohoto průkazu nemůže Policie ČR ani obecní policie použít technické prostředky bránící odjezdu tohoto vozidla, natož takové vozidlo odtáhnout," uvádí ředitel tiskového odboru Poslanecké sněmovny Roman Žamboch, podle něhož na to vedení dolní komory upozornilo ředitele městské policie již loni v říjnu.
"Vzhledem k tomu, že jsme byli informováni o tom, že v minulých dnech k nedorozuměním došlo, bude znovu odeslán dopis řediteli Městské policie hlavního města Prahy, kde bude upozorněn na omyl a požádán o nápravu vzniklé situace," dodal.
Jenže bližší pohled do zákona o policii ukazuje, že pasáž, na kterou Sněmovna odkazuje, se týká pouze "botiček". Ty opravdu nejde nasadit vozidlům policie, záchranky či „osob požívajících výsad a imunit“. Případné odtahy řeší zákon o pozemních komunikacích – ten ovšem už žádnou výjimku nestanoví.
Odtah vozidla? Překážka poslancování!
"To přece vyplývá z logiky věci, vždyť odtah vozidla je ještě mnohem větší překážkou výkonu povolání pro ‚osoby požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika vázána‘ než použití technických prostředků k zabránění odjezdu vozidla," stojí si za svým Žamboch.
Městská policie ale naznačuje, že i ona si bude stát za svým. "Z pohledu městské policie se nejspíše jedná o nedorozumění ve výkladu některých ustanovení zákona. Z tohoto důvodu ředitel městské policie inicioval jednání s Kanceláří Poslanecké sněmovny," uvedla Irena Seifertová, vedoucí kanceláře ředitele městské policie Eduarda Šustera.