Lex Babiš prošel. Zákon měl platit až pro budoucí ministry, zneužili ho, zlobí se šéf ANO

Veronika Neprašová ČTK Veronika Neprašová, ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2016 17:24
Poslanci schválili senátní verzi novely o střetu zájmů. Pokud zákon podepíše prezident, firmy ministra financí se nebudou moci ucházet o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Budoucí členové vlády a mnoho dalších funkcionářů nebudou také smět provozovat některá média. Babiš schválený zákon zkritizoval, o dalším postupu se poradí s právníky.
Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Firmy ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se už brzy nebudou moci ucházet o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Vyplývá to z novely zákona o střetu zájmů, kterou v úterý potvrdila sněmovna v senátní verzi.

Budoucí členové vlády a mnoho dalších funkcionářů navíc nebudou moci podle předlohy provozovat některá média. Tato restrikce zjevně míří na Babiše, jenž vlastní vydavatelství a rozhlasovou i televizní stanici. Zákonu se kvůli tomu přezdívá lex Babiš.

Ministr financí oznámil, že další postup projedná s právníky. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i poslanci sociální demokracie podle něj lhali, když tvrdili, že novela o střetu zájmů postihne až budoucí ministry. Babiš zákon označil za protiústavní. "Poslanci zneužívají sněmovnu pro politický boj proti mně, místo aby přijímali zákony pro lidi, a to je nehorázné," napsal Babiš.

Pokud novelu stvrdí prezident Miloš Zeman, případně ji nechá bez podpisu, omezení by mohla být účinná někdy na přelomu letošního a příštího roku. V případě, že ji vetuje a poslanci ji opětovně potvrdí, účinnost se o něco posune. V senátním znění je účinnost těchto ustanovení vázána na termín vydání zákona ve Sbírce zákonů, nastane po 15 dnech.

Sám Babiš se hlasování neúčastnil a do sněmovny celý den nepřišel. Komenáře se místo něj ujal předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. "Je to porušení základní listiny práv a svobod. Všichni už před volbami věděli, jaký má pan Babiš majetek. Měnit pravidla uprostřed hry nám nepřijde fér," reagoval Faltýnek s tím, že teď s dalšími kroky počkají, až jak se k zákonu postaví prezident Miloš Zeman. Pravděpodobně se ale podle jeho slov obrátí na Ústavní soud. 

To, že by šlo o zákon namířený proti jednomu člověku, ale odmítají zástupci  mimo hnutí ANO. "Vůbec ne. Ten zákon se týká desítek tisíc lidí v této zemi. Ten zákon je důležitý a dlouho tady chyběl," řekl po hlasování poslanců šéf klubu ČSSD Roman Sklenák

Jak se k zákonu postaví prezident Zeman, jeho mluvčí Jiří Ovčáček neupřesnil. "Pan prezident svou vůli ve věci 'lex Babiš' veřejně oznámí v pravý čas, ne dříve. Seznámí se samozřejmě podrobně se schválenou verzí," oznámil na Twitteru.

Novelu sněmovna potvrdila hlasy 125 ze 174 přítomných poslanců. Proti bylo 42 poslanců z řad ANO a nezařazených včetně členů hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

 

Právě se děje

Další zprávy