Neplním zadání oligarchů jako Sobotka, zaútočil na premiéra Babiš kvůli střetu zájmů

Radek Bartoníček Lukáš Prchal ČTK Domácí Radek Bartoníček, Lukáš Prchal, ČTK, Domácí
Aktualizováno 14. 9. 2016 17:21
Ministr financí Andrej Babiš se tvrdě opřel do předsedy vlády Bohuslava Sobotky poté, co poslanci schválili zákon o střetu zájmů, který mimo jiné zakazuje členům vlády vlastnit média. Premiér, který předtím Babiše nepřímo označil za oligarchu, podle šéfa ANO sám zadání oligarchů plní. "Lex Babiš" teď ještě zamíří do Senátu a musí ho podepsat prezident Miloš Zeman. Pokud vstoupí v platnost, chce vicepremiér domluvit další postup s právníky.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Ministr financí Andrej Babiš v reakci na schválení novely zákona o střetu zájmů obvinil premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), že plní zadání oligarchů a napomáhá hazardní lobby. Šéf hnutí ANO to napsal ve vyjádření pro Aktuálně.cz.

Sobotka předtím kvitoval přijetí zákona, pro který už se vžil název "lex Babiš", s tím, že "oligarchové si budou muset vybrat: buď členství ve vládě, nebo dotace, veřejné zakázky a vlastnictví médií".

Podle šéfa státní kasy je to ale naopak předseda vlády, kdo plní zájmy vlivných byznysmenů. "Na rozdíl od pana premiéra nesedím 20 let v politice a neplním zadání oligarchů, kteří ho úkolují přes lobbistickou agenturu Bison&Rose a politického lobbistu Pokorného," napsal Aktuálně.cz Babiš s odkazem na Sobotkova přítele a vlivného právníka Radka Pokorného.

"Nepomáhám hazardní lobby, neprivatizuji podniky pro kamarády pana Pokorného nebo nekryju zfušované stavební zakázky jako ČSSD v čele s panem Sobotkou," doplnil vicepremiér.

Nejsem oligarcha a poradím se s právníky

Ohradil se proti tomu, aby byl označován za oligarchu. "Jsem transparentní a všichni o mém podnikání věděli dopředu. Oligarchie je z definice nedemokratická forma vlády, kdy politiku ovládají lidé bez demokratické kontroly. Z logiky této definice já nejsem a nemůžu být oligarchou, protože jsem byl zvolen ve svobodných volbách," dodal.

Ministr financí nově přijatý zákon zkritizoval už krátce po jeho schválení a upozornil, že takzvaný lex Babiš je namířen přímo proti němu. O dalších krocích se v případě, že novelu schválí Senát a prezident, poradí s právníky.

"Jsou to zoufalci, kteří nevědí, jak funguje svět," reagoval bezprostředně, když sledoval hlasování poslanců na obrazovce v předsálí sněmovny. Na tiskové konferenci pak odmítl, aby někdo jiný rozhodoval o tom, co smí vlastnit, a jestli může do politiky. "Je pro mě nepřijatelné, aby moji základní svobodu rozhodnout se, co chci vlastnit nebo jestli chci jít do politiky nebo nechci, za mě rozhodoval někdo jiný," uzavřel Babiš.

"Počkám si, až zákon vstoupí v platnost a bude účinný, a potom se poradím s právníky, jestli mi není upírané základní právo vlastnit a jít do politiky," doplnil pro Aktuálně.cz. Ostatní politici se jej prý snaží tímto způsobem zbavit. "Mám pocit, že jsou z toho zoufalí a stále něco vymýšlí," dodal.

Lex Babiš kritizovali i další členové hnutí ANO. Podle šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka je účelem novely znechutit Babišovi další angažmá v politice. "Pokrytecká je novela proto, že ač se předkladatelé usilovně tváří, že nejde o lex Babiš, ale o obecnou úpravu podnikání ministrů, je jasné, že na nikoho jiného než na předsedu ANO a majitele Agrofertu zákon namířen není," sdělil Faltýnek.

Jde o Babiše, přiznal Fiala

To, že zákon řeší situaci přímo kolem vicepremiéra Babiše, bez obalu přiznal předseda ODS Petr Fiala. "Zákon o střetu zájmů řeší hlavně střet zájmů Andreje Babiše. Není důvod to nepřiznat. Zákon 'o jednom člověku' není ideální. Přesto je potřebný. Nejsme v normální situaci a proto musíme volit nestandardní cesty," uvedl.

Naopak šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek schválení zákona kvitoval. "Podle toho, které návrhy byly přijaty, je zřejmé a jisté, že dnes se učinil významný krok na obranu demokracie a aktivní kroky proti oligarchizaci země," sdělil.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) schválení novely ocenil, upozornil ale, že zákon sám o sobě ještě neznamená vyloučení jakéhokoliv střetu zájmů. "Jsem rád, že Poslanecká sněmovna schválila tuto protikorupční novelu včetně tří klíčových principů, na kterých jsme ji založili. Zařadili jsme se tak mezi vyspělé státy s dostatečnou kontrolou v oblasti střetu zájmů," dodal.

Na Faltýnkovo obvinění, že "lex Babiš" má zabránit úspěšným lidem ve vstupu do politiky, se ohradil Jiří Mihola z KDU-ČSL: "Musím zcela zásadně odmítnout tezi o tom, že bychom si snad nepřáli úspěšné lidi v politice. To je samozřejmě nesmysl a řekl bych, že je to až urážlivé. Doufám, že i pan předseda si uvědomuje, že těmi úspěšnými lidmi nejsou pouze majitelé obchodních korporací, při vší úctě."

Zákon o střetu zájmů členů vlády je nakonec méně šílený, než mohl být. Kdo ví, jestli nebude mít pokus omezit babišovskou oligarchizaci opačný účinek. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

Další zprávy