Mimořádná schůze Sněmovny k Čapímu hnízdu bude 23. března, Sobotka s Babišem jednat neplánuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 3. 2016 15:55
Ve středu 23. března se mimořádně sejde Sněmovna kvůli kauze Čapí hnízdo. V případu, v němž figuruje ministr financí Andrej Babiš (ANO), existuje podezření na neoprávněné čerpání evropských dotací. Babiš se proti tomu ohrazuje. Vysvětlení kauzy žádají po ministrovi financí vedle pravicové opozice také koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s premiérem jednat nebude, prošetření věci je podle něj na policii a Evropském úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), jenž dohlíží na využívání dotací EU.
Čapí hnízdo
Čapí hnízdo | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Mimořádnou schůzi Sněmovny k případu Čapího hnízda svolala místopředsedkyně dolní komory Jaroslava Jermanová (ANO) z podnětu opozičních TOP 09 a ODS na středu 23. března. Poslanci se k ní sejdou v 15:30. V případu, v němž figuruje ministr financí Andrej Babiš (ANO), existuje podezření na neoprávněné čerpání evropských dotací. Babiš se proti tomu ohrazuje.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s Babišem jednat neplánuje, prošetření je podle něj na policii a Evropském úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), jenž dohlíží na využívání dotací EU. Naopak prezident Miloš Zeman se tématu na středeční schůzce s Babišem dotkne, podle mluvčího Jiřího Ovčáčka nicméně případ považuje za mediální kampaň.

Vysvětlení kauzy žádají po ministru financí vedle pravicové opozice také koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL. Kauza kolem farmy nedávno znovu ožila, když se ukázalo, že úřady v minulosti za chybu při čerpání dotací při její stavbě udělily několikamilionovou pokutu. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly.

Část opozice ale poukazuje na možný dotační podvod v souvislosti s postupem, jakým projekt zhruba padesátimilionovou dotaci získal. Firma Farma Čapí hnízdo totiž patřila do roku 2007 nebo 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá společnost na evropskou dotaci dosáhla.

Tu by firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, v nichž musela dodržovat dotační podmínku, se firma vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Babiš kauzu považuje za politickou kampaň proti němu.

Podnět k mimořádné schůzi s jediným bodem "Kauza Čapí hnízdo" podepsali poslanci TOP 09, ODS a také pět zástupců Úsvitu. Schůzi vyvolanou z iniciativy poslanců musí předseda Sněmovny podle jednacího řádu svolat do deseti dnů od doručení žádosti. Členové dolní komory o ní musí být vyrozuměni nejméně pět dnů předem. Předsedu Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD), jenž je na zahraniční služební cestě, zastoupila první místopředsedkyně Jermanová (ANO).

Méně závažné porušení rozpočtové kázně

Schůze se nakonec vůbec nemusí uskutečnit, a to v případě, že Sněmovna neschválí její program. Navzdory tomu se ale otevře prostor pro debatu, byť omezený. Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek míní, že Babiš by měl kauzu vysvětlit na jednání užšího vedení vládní koalice. "Nevím přesně, kde kdo stojí, ale jsem přesvědčen, že bychom mohli použít koaliční radu jako místo, kde bychom se o tom mohli pobavit. To je to, o co bych stál," řekl Zaorálek v Bruselu novinářům.

Babiš vydal o víkendu k okolnostem vzniku Čapího hnízda prohlášení. V něm přiznal "méně závažné porušení rozpočtové kázně", kdy firma měla z dotací vracet 3,7 milionu korun. Středočeský kraj odvod v podstatě prominul, farma zaplatila asi 37 tisíc korun.

"Upozorňuji, že v žádném auditu ani kontrole se nikdy nemluvilo o tom, že by dotace byla čerpána v rozporu s podmínkami EU," zdůraznil Babiš. Vysvětlující dopis pošle všem koaličním poslancům.

Oprávněnost čerpání padesátimilionové dotace prověřuje česká policie i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Babiš o víkendu taky uvedl, že sice zná jméno vlastníka Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy žádala o evropské dotace, nechce ho ale prozradit. Zprávy o tom, že v jejím čele údajně figuroval bratr jeho partnerky nebo jeho nejstarší dcera, nechtěl komentovat.

Návrh na svolání mimořádné schůze čeká už jen na podpis Jermanové, která nyní zastupuje předsedu Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). Hamáček je v zahraničí.

Ovčáček: Mediální záležitost

O Čapím hnízdě bude s Babišem mluvit také prezident Miloš Zeman, a to na naplánované středeční schůzce. Babiš podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka sdělil, že "seznámí pana prezidenta se svým stanoviskem k mediálně rozviřovanému případu Čapího hnízda".

Podle Ovčáčka ale hlava státu považuje případ za mediální kampaň. "V tuto chvíli jde především o mediální záležitost, jsme svědky mediální kampaně ze strany některých médií, shodou okolností jsou to ta média, které vedou pravidelnou kampaň proti panu prezidentovi," řekl Ovčáček. Dodal, že ve stínu kauzy by nemělo zapadnout dění kolem společnosti OKD či migrační vlny.

Zeman v pátek při návštěvě ve Sněmovně nechtěl případ komentovat, protože se zabývá jen věcmi, které mají hodnotu přesahující miliardu korun.

Naopak premiér Bohuslav Sobotka s Babišem jednat nebude. Podle předsedy vlády je nyní prošetření věci na policii a Evropském úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), jenž dohlíží na využívání dotací EU. "Já myslím, že politici by neměli nahrazovat vyšetřovatele nebo státní zástupce, neměli by nahrazovat soudce," zdůraznil Sobotka. Případ ale podle premiéra nelze bagatelizovat. Předpokládá, že závěry vyšetřování budou zveřejněny.

 

Právě se děje

Další zprávy