Politici škodí ekologii, řekl Dusík před odchodem

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
18. 3. 2010 18:10
Byl ve funkci čtyři měsíce, ale svedl řadu sporů s energetickou a uhelnou lobby
Foto: Ludvík Hradilek

Profil - Necelé čtyři měsíce, po které byl Jan Dusík ministrem životního ve Fischerově úřednickém kabinetu, byly poznamenány soubojem mezi zelenými a energetickou či uhelnou lobby.

Dusík se stal ministrem životního prostředí 30. listopadu minulého roku poté, co tento post opustil Ladislav Miko. Stejně jako on byl i Dusík (do té doby Mikův náměstek na ministerstvu) do Fischerova úřednického kabinetu delegován Stranou zelených.

Kromě sporu o Prunéřov, kvůli němuž nakonec Dusík rezignoval, tu byla kauza uhelných limitů v severních Čechách, o jejichž prolomení začal nahlas mluvit Dusíkův vládní kolega Vladimír Tošovský z ministerstva průmyslu.

K tomu přišlo také rozhodnutí ČEPS, že nebude do energetické sítě vpouštět elektřinu vyrobenou v solárních elektrárnách. Dusík usliloval alespoň o to, aby se tento stop stav netýkal solárních panelů, která vyrábějí elektřinu na střechách privátních domů.

Už zmíněný ministr Tošovský to sice slíbil podpořit, ale výsledek se nikdy nedostavil.

Dusíkova stopa
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Dusíkova stopa

Vyjednával prodej emisních kreditů, díky čemuž Česko získalo miliardy korun do programu Zelená úsporám

Horní Jiřetín, ohrožený těžbou uhlí, by měl díky Dusíkovi získat evropské dotace na kanalizaci a čističku

Nepodařilo se mu prolomit zákaz malých slunečním elektráren

Nepodařilo se mu přesvědčit poslance, aby projednali novelu zákona o půdě, která by měla více chránit krajinu před živelnou výstavbou v okolí velkých měst a dálnic

Ministerstvo zahájilo proces vyhlášení nového národního parku Křivoklátsko

V klinči s premiérem

Za Dusíkov fungování v úřadu vzplál také jeden z největších sporů mezi premiérem Fischerem a poslanci.

Situace došla tak daleko, že Strana zelených hrozila premiérovi, že stáhne své ministry z vlády a přestane ji podporovat.

Po Tošovského útoku na uhelné limity totiž Fischera ostře kritizoval bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík, podle něhož premiér podléha právě uhelné a energetické lobby.

A právě poté, co se premiér Fischer postavil na stranu ČEZ a odmítl akceptovat Dusíkův postoj k přestavbě elektrárny Prunéřov, podal ministr demisi.

Pozor na politiky

Jan Dusík pracuje na ministerstvu životního prostředí od roku 1998.

V jednom z posledních rozhovorů, který ve funkci ministra dal, řekl časopisu CSR Fórum: "Problémem ochrany životního prostředí je právě politika. Krátkodobé cíle motivované délkou volebního období politiků mají většinou silnější zastání než dlouhodobá udržitelnost života. Propojení politiky na vyuhlení, vydolování, zastavění, splanění nacházejí u politiků prozumění bez ohledu na jejich kontroverznost z pohledu životního prostředí." 

 

Právě se děje

Další zprávy