Politici, lobbisté i mediální experti. Kdo pomáhá Číňanům při cestě na český trh

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Luboš Kreč
10. 11. 2015 19:16
V Praze začalo třídenní fórum na podporu obchodu s čínskými firmami. Prezident Miloš Zeman, který akci zaštítil, odhaduje, že Číňané do Česka v rámci první vlny investic přinesou až 10 miliard korun. Podívejte se, kteří Češi jsou v pozadí obřích obchodů.

Praha - Slavnostní galavečeří začalo v pondělí večer na pražském Hradě třídenní China Investment forum. Na akci, která má podpořit obchodní vztahy s Čínou, vystoupí prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka i část české vlády.

Příjezd čínských funkcionářů ale netrpělivě očekávají i lidé v pozadí, kteří konkrétní obchodní dohody pomáhají dojednávat. Především jde o někdejšího politického poradce ČSSD Jaroslava Tvrdíka nebo někdejšího zaměstnance prezidentské kanceláře Miroslava Sklenáře.

Oba pracují pro čínskou korporaci CEFC s vazbami na komunistickou armádu, která chce letos v Česku investovat osm miliard korun a koupila už několik nemovitostí nebo fotbalový klub Slavia. Na konci srpna do Česka vstoupila jedna z největších čínských bankovních institucí Bank of China a od září létají mezi Prahou a Pekingem přímé lety. Kdo jsou lidé, kteří pomáhají Číňanům na český trh, zjistíte v grafice.

Jan Birke

Foto: ČTK

Poslanec a starosta Náchoda pracoval v devadesátých letech jako manažer americko-čínské společnosti. Spolu s Jaroslav Tvrdíkem stál u zrodu Česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Ještě loni komoře šéfoval, dnes je šéfem její dozorčí rady. Někdejší šéf kabinetu premiéra Jiřího Paroubka je vlivným členem sociální demokracie – vede pardubickou krajskou organizaci, zasedá v hospodářském výboru a je odborným mluvčím strany pro dopravu. V Číně lobboval například za náchodský pivovar Primátor nebo pomáhal dojednávat investice čínského výrobce těsnění do automobilů v Královéhradeckém kraji.

 

Právě se děje

Další zprávy