Praha - Den po největší kritice policie od zásahu na Czechteku v roce 2005, která v úterý zazněla z úst ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), začali policisté jednat.
Ve středu přišli na filmovou vysokou školu nedaleko Národního divadla v centru Prahy a začali důkladně vyšetřovat návštěvu dvou policistů v civilu z minulého týdne. Ti přišli do školy během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga České republiky kvůli tibetským vlajkám, které škola vyvěsila. Jako důvod uvedli, že vlajky vadí Číňanům.
Kvapné, ale důkladné vyšetřování
"Dnes přišli policisté a začali ten případ důkladně zkoumat," řekl Aktuálně.cz děkan FAMU Pavel Jech, který také dodal, že si vyžádali i kamerové záběry, na nichž je návštěva kriminalistů v civilu zachycena. "Sdělili nám, že je to příkaz úplně shora policie," vysvětlil děkan, který s klidem očekává objasnění případu.
Návštěvu policie na vysoké škole kvůli tibetským vlajkám z minulého týdne kritizovali opoziční i koaliční politici.
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v úterý řekl, že obdivuje přístup vedení školy. "To, jak ta škola reagovala, je naprosto obdivuhodné. Jak pokojně vyvěsila vlajku, žádá pokojné vysvětlení," řekl Stropnický, který věří, že se vše vyjasní.
Podle předsedy ODS Petra Fialy je nepřijatelné, aby policie na akademické půdě řešila vyvěšení tibetské vlajky. "Policie má chránit naši bezpečnost a svobodu. Není to agentura prosazující čínské zájmy," řekl už minulý týden Fiala.
Policejní prezident má týden na vysvětlení
V úterý řekl ministr vnitra Milan Chovanec, že dal policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému týden na objasnění hned dvou sporných případů, které se v poslední době staly.
"Někdo za to nese zodpovědnost. A takový člověk musí být připravený nést postih, třeba i snížení platu," řekl Chovanec.
Kromě tibetských vlajek na FAMU musí policejní prezident přijít i s vysvětlením, proč si policie přizvala na podání vysvětlení občany v Bochově na Karlovarsku, kteří na začátku března s transparenty protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi.
Rychlým vyšetřováním se má vysvětlit i to, kdo dal rozkaz zasahovat proti tibetským vlajkám a dalším symbolům, které se nelíbí čínské komunistické diktatuře.
Na objasnění čekají kromě těch, které zmínil Chovanec, i další sporné případy. Podobně policistům vadily tibetské vlajky v kancelářích poblíž hotelu Hilton. Policisté zaměstnance kanceláří vyzvali, aby vlajku sundali. Vysvětlili to tím, že vadí odstřelovačům, kteří nevidí, co se za vlajkou skrývá.
Dalším případem je třeba i zadržení novináře-fotografa, kterého s tibetskou vlajkou na zádech napadli v Praze Číňané. Jako důvod zadržení tehdy policisté uvedli, že jej tím chránili.